Снимка: вестник Вима
Най-многобройни в гръцките училища са малките ученици от Албания (71 419), цели 4247 са българчетата, а по едно представителче имат Бермудите, Босния и Мадагаскар, което изправя Министерство на образованието пред нови предизвикателства и пред старта на първите двуезични училища.
Албанчета, индийчета, българчета, румънчета се учат в началните училища из цялата страна заедно с англичанчета, французойчета, швейцарчета, сомалийчета, русначета, корейчета, турчета. Едно море от хиляди деца, които подреждат мозайката от култури в една страна без никаква инфраструктура, за да ги приеме и подкрепи в опита им да научат гръцки език, да се справят с уроците, но и да запазят своята собствена култура и език.
Деца от 118 различни националности посещават първите класове на гръцките училища, както показват данни на Министерство на образованието, които публикува вестник Вима. „Нека да не се лъжем. Политика на интеграция на чужденците в образователната програма или пък подкрепа, за да запазят своята културна идентичност в Гърция не съществува” признава служител на министерството. „До днес нито една от политиките, които се обявява, че ще бъдат прилагани в тази насока, не е била приложена на практика. Така, въпреки че децата идват на училище, за да се потрудят и да участват, често те се оказват в периферията на учебния процес.”
„Надяваме се, че с подкрепата на европейски фондове, които ще бъдат отпуснати за образователната интеграция на чужденците ще успеем да решим една част от проблема” заявява директора за началното образование към министерството Костас Папахристос. „Повечето деца са родени в Гърция. Нашата цел е да научат гръцки, но да не се откъснат от корените си. Имаме например албанчета, които не говорят албански. В тяхната страна ги подиграват и им викат гърчета, а тук им викат албанчета”.
В Гърция повечето ученици са от Албания, само по един ученик има от Бряг на Слоновата кост, Бермудите, Босния, Капо Верде, Заир, Исландия, Колумбия, Коломбо, Курдистан, Либерия, Мадагаскар, Малазия, Черна гора, Бахамските острови, Бурунди, Уругвай, Парагвай, Саудитска Арабия, Словения, Джакарта, Тонго и Туркменистан. По двама ученици има в цяла Гърция от Япония, Гвинеа, Зимбабве, Мексико, Южна Кореа, а най-забележителното е, че учениците от Кипър са едва 26 на брой.
„Вече няма нито един квартал в Атина, в който да не се учат чужденчета – някои са израснали тук и знаят гръцки, но други не говорят изобщо. За тях не е предвидено нищо според закона. Китайчета, афганистанчета, пакистанчета и индийчета идват в училище, за да се научат. В 87-о основно училище в квартал Вотаникос 85% от децата са мюсюлманчета. Мисля, че е необходимо да се действа смело от страна на политиците, а учителите постоянно да се обучават” разказва училищния съветник Харис Пападопулос.
От своя страна Министерство на образованието работи върху пилотен проект за стартирането на двуезични училища. Първоначално те ще бъдат открити в райони, където има много имигранти, така че да се преодолеят проблемите с интеграцията на учениците в гръцката образователна система. Според източници от министерството в тези училища учениците, които са от по-многобройни групи от дадена националност ще имат възможност да изучават майчиния си език в ¼ от учебните часове.