Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Деликатен баланс в спора за името на Македония

04 Декември 2011 / 15:12:04  GRReporter
1037 прочитания

Гръцкият премиер Лукас Пападимос проучва възможността да свика съвет на лидерите на трите партии, участващи в правителството, по повод утрешното обявяване на решението на Международния съд в Хага по жалбата на Македония срещу Гърция.

Гръцкият министър-председател е осведомен за подробностите на решението, което, както изглежда от оценките до момента, ще бъде в полза на Бившата Югославска Република Македония по въпроса за нарушаването от страна на Гърция на Междинния договор заради ветото, наложено от Гърция върху членството на Македония в Алианса по време на срещата на върха на НАТО в Букурещ през април 2008 г.

По втория въпрос на македонската страна, който засяга бъдещата позиция на Атина по отношение на Македония в НАТО, Европейския съюз и други международни оргиназации, изглежда Съдът ще избегне да вземе страна, като следва логиката „50-50“.

И тъй като през следващата седмица се очакват две ключови срещи (Съвета по общи въпроси в понеделник в Брюксел и срещата на министрите на външните работи на НАТО на 7 и 8 декември, пак в белгийската столица), на които ще бъдат обсъдени въпроси по разширяването и може би македонският въпрос, ще са необходими сложни политически маневри. Освен това, утре в Атина пристига вицепрезидентът на САЩ Джо Байдън и се очаква той да обсъди и македонския въпрос по време на срещите си с Президента на Републиката Каролос Папуляс, премиера Лукас Пападимос и лидерите на ПАСОК и Нова Демокрация.

Раздалечени позиции

Развитието на въпроса изобщо няма да е лесно, и то защото вече се оформят раздалечените позиции по въпроса с името. Гръцкият премиер Пападимос вече е обсъдил въпроса с лидера на ПАСОК Георгиос Папандреу на среща в петък, като се предвижда да има среща на четири очи и с лидера на Нова Демокрация Андонис Самарас. Продължителна среща имаше в петък и с министъра на външните работи Ставрос Димас.

Лидерът на ПАСОК бе споменал, че вероятно на новото правителство ще му се наложи да решава и „горещия“ въпрос с Македония. Председателят на Нова Демокрация пък запазва мълчание и избягва всякакъкв коментар, макар че е известна и остава непроменена твърдата му позиция по въпроса. Що се отнася до Георгиос Карадзаферис, той бе повече от ясен преди няколко дни, когато заяви, че ако се намери решение със сложно съставно име на републиката, ще напусне правителството на Пападимос.

Очаква се македонският премиер Никола Груевски да премине в контраатака, за да се възползва от проблема в политически план. През последните дни в Македония е имало целенасочено информиране на журналисти и е поискано пълно мълчание докато не бъде съобщено решението.

Вероятни проблеми

Според информации, гръцкият премиер смята, че ако има разногласия в правителството те могат да дадат възможност на трети лица да повдигнат въпроса. Освен това Пападимос трябва да отговори на писмото, изпратено му преди няколко дни от Никола Груевски, с което той го моли да помогне на Македония да започне преговори за членство с Европейския съюз.

Освен това не може да бъде изключен вариантът страни като Великобритания, Швеция, които и в миналото са създавали проблеми на Гърция по въпросите на разширяването, да се върнат отново на македонския въпрос по време на утрешния Съвет по общи въпроси. Подобно нещо може да се случи и в рамките на НАТО, където страни-членки като Турция, може да оспорят единодушното решение от Букурещ на срещата на министрите на Алианса на 7-8 декември.

 

 

Категории: Македония Гърция вето НАТО Международен съд Хага решение
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus