Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Димитрис Христофиас е главният виновник за трагедията в кипърската морска база

05 Октомври 2011 / 10:10:08  GRReporter
1636 прочитания

 

Публикуването на доклада на комисията, която разследва случая с мощния взрив в морската база „Евангелос Флоракис” до Лимасол предизвика политическа буря в Кипър. В него назначеният от министерския съвет на островната страна председател на комисията Полис Поливиу сочи като главен виновник за трагедията, при която загинаха 13 души кипърския президент Димитрис Христофиас. Юристът посочва, че „президентът на републиката, който има главното командване, както и суверенната власт във връзка с разследвания въпрос носи и главната отговорност за провала, небрежността и нехайството на министрите и техните сътрудници”. Лидерът на комисията отдава сериозна институционална и лична отговорност за инцидента на бившите министри на външните работи Маркос Киприану и на отбраната Костас Папакостас, констатира, че офицерите, моряците и персоналът на морската база не са знаели нищо за опасния товар и определя 13-те жертви като герои.

Председателят на основната опозиционна партия ДИСИ Никос Анастасиадис определи доклада като „катапулт срещу президента”, който „прояви непостоянство, липса на кураж и страх от отговорност, засегна институциите и се скри зад ръководството и твърдото ядро на своята партия”. Според лидера на опозицията Димитрис Христофиас се позовава на държавните проблеми с цел да остане на власт, докато това, което трябва да го занимава е „неспособността му да реши проблемите, понеже е президент без легитимност”. Той го призова да подаде оставка или да обяви предсрочни избори. „Ако президентът настоява да остане на власт, нашата партия ще предприеме инициатива за сътрудничество с останалите опозиционни партии, за да защитим интересите на кипърския народ”.

Комунистическата партия на Кипър АКЕЛ, чийто председател в Димитрис Христофиас отхвърли доклада на Полис Поливиу, като посочи в съобщение, че „изводите му относно отговорността на президента са произволни и неаргументирани”. Говорителят на партията Георгиос Лукаидис заяви, че „свикването на избори в настоящата атмосфера на напрежение би било израз на най-лоша услуга към народа и акт на висша безотговорност” и се запита „защо някои продължават да поддържат атмосфера на политическо неравновесие”.

Въпреки опитите на управляващите комунисти да принизят събитията ръководството на демократичната партия ДИКО също заяви, че „настоящите събития водят страната към сериозна политическа криза”. Говорителят на партията Фотис Фотиу обяви приемането на стратегическа рамка и пакет предложения, с цел да бъде запазена политичеката стабилност. Той прикани президента Христофиас „пръв да даде примера за поемане на отговорност в тези толкова кризисни за Кипър часове” и допълни, че сериозните политически, институционални и лични отговорности, които му отдава докладът на комисията не му оставят никаква друга възможност, освен да подаде оставка.

Партия ЕДЕК също определи резултатите от работата на комисията като неопровергаеми. „Всеки опит за оспорване на достоверността и обективността на доклада е съмнителна от правна, политическа и етична гледна точка” заяви нейният заместник-председател Софоклис Софоклеус и добави, че президентът Христофиас трябва да поеме своята политическа отговорност, както бе обещал.

„Поемане на отговорност означава оставка. Всеки друг изход води до поляризация, разделение и нестабилност и застрашава народните и държавните интереси” каза още той.

Като „жесток удар срещу институциите” определи отхвърлянето на доклада от страна на президента лидерът на Европейската партия Димитрис Силурис, който призова кипърския президент „да приеме и поеме отговорностите, които се определят в доклада” и заяви, че ще предложи на останалите партии конкретно предложение за справяне с политическата криза.

Депутатът от партията на еколозите Георгиос Пердикис предложи да бъде проведена парламентарна дискусия и да бъде издадено решение на база на спорния доклад. Той призова президента и неговата партия АКЕЛ да помислят върху това, че „пътят към съгласието започва от оставката на Христофиас”.

От своя страна спедиалният съветник на генералния секретар на ООН за Кипър Александър Даунър заяви, че международната организация не се намесва в политически въпроси, които засягат двете страни. В изявленията си след последната среща между Димитрис Христофиас и Дервиш Ероглу, той каза, че ООН „винаги комуникира с онези, които са на власт” и добави: „фактът, че някои искат оставката на тези лица не засяга ООН. Това е въпрос от вътрешнополитическо естество и не бе обсъден на днешната среща”.

 

Категории: Политика Кипър взрив морска база доклад отговорност президент Димитрис Христофиас оставка опозиция политическа криза
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus