Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

До април Гърция ще вдигне стена срещу нелегалната имиграция

04 Януари 2011 / 16:01:23  GRReporter
2335 прочитания

 

Стена от желязо и тел с дължина 12,5 километра възнамерява да издигне на сухопътната граница на страната с Турция гръцкото министерство за защита на гражданите в опита си да спре вълната от нелегални имигранти. Според източници от министерството в конкретния район има големи засеваеми площи, през които десетки имигранти преминават в Гърция без помощта на трафиканти. Останалата част от границата съвпада с коритото на река Марица, където патрулират непрекъснато членовете на европейските групи за бърза гранична намеса, в които участват полицаи от 27-те страни – членки на ЕС.

Гърция ще даде убежище на имигрантите, които имат право на такова и ще експулсира или ще изпрати доброволно в родината им имигрантит, които не изпълняват условията за международна защита. Така, според компетентния министър Христос Папуцис страната ще разреши проблема с нелегалните имигранти, които пристигат всекидневно със стотици.

Изявлението на министъра, което бе направено пред националната новинарска агенция АНА в последните часове на 2010 изненада толкова обществеността, колкото и гръцките политици. „Границите на толерантността на гръцкото общество към нелегалните имигранти отдавна са преминати” каза Христос Папуцис и добави, че се планира построяването на стена по продължението на гръцко-турската граница с цел да бъде спрян имиграционният поток.

Днес стана ясно, че стената ще бъде построена до април. По оградата няма да има електрически жици, както е на границата между САЩ и Мексико, твърдят от министерството за защита на гражданите. Ще има поставени термични камери и сензори, които ще разпознават движението на хората и ще изпращат сигнали до оперативния център, който се очаква да бъде изграден. Подобна стена се извисява на границата между Израел и Египет. По-ефективна се е оказала обаче стената на испанската граница, която се допира до африканския континент при Сеута, но там освен превантивните мерки се прилага на практика и двустранното споразумение за сътрудничество между Испания и Мароко.

Намеренията на гръцкото правителство предизвикаха остри реакции от страна на правозащитни организации, а Европейската Комисия се дистанцира от тях. Според еврокомисаря по вътрешната сигурност Сесилия Малстрьом „издигането на стени и огради в миналото се оказа краткосрочна мярка, която не успя да помогне за цялостното справяне с миграционните потоци”.

В съобщението си със заглавие „Папуцис в ролята на Хонекер” Мрежата за социална подкрепа на бежанците и имигрантите в Атина подчертава: „Всеизвестно е, че граничните стени повече променят миграционните коридори, отколкото спират миграционните потоци. Характерен пример за това е стената на границата на САЩ с Мексико, където броят на имигрантите без документи, които преминават границата се е увеличил”. Според организацията по този начин ще бъде нанесен удар на правата и свободите, защото ще се ограничи правото на убежище и ще се учеличат опасностите на пътуването, в резултат на което ще станем свидетели на повече смъртни случаи на границата.   

Според някои коментатори от обществото не трябва да убягва фактът, че област Еврос, където се планира да бъде построена стената е и външна граница на ЕС. Те считат, че „създаването на каквато и да е асоциация между планираната стена и тази, която Израел възнамерява да изгради, за да изолира палестинците е съвсем нормално да предизвиква съмнения у администрацията в Брюксел. Неслучайно, смятат те, представителят на компетентния еврокомисар Микеле Черконе настоя да бъде намерено политическо решение на въпроса и изрази надеждата си, че в най-скоро време ще бъде подписан финалният договор за реадмисия с Турция, така че да бъдат предотвратени предизвикателствата и големите миграционни натиски към Гърция.

Въпреки реакциите обаче министър Христос Папуцис застана твърдо зад решението за построяването на стената. В съобщението му се посочва, че издигането на стената е част от пакет мерки, които ще бъдат гласувани през следващите дни. В тях са включени създаването на независим орган за бърз преглед на молбите за убежище и на отделна служба за функционирането на центровете за прием и центровете за задържане на нелегалните имигранти. Ще бъде ревизирана и правната рамка относно организирането на доброволното репатриране и задължителното депортиране на имигрантите, които не отговарят на условията за международна защита.

Категории: Политиканелегална имиграциястенаграницаобласт Еврос
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus