Гърция е застрашена от финансов крах, ако продължава да не следва препоръките на Европейската комисия, според публикуван доклад от най-голямата германска банка Дойче банк. Поради системното неспазване на условията от Договора в Маастрихт и Програмата за стабилност и развитие на страните от Европейския съюз, Гърция може да не е в състояние да обслужва външния си дълг и да се прибегне до помощта на Международния Валутен Фонд (МВФ). Гърция ще се превърне в назидателен пример колко строго ще бъде третирана една страна, ако не спазва стриктно правилата, наложени от Европейската комисия.
Според Financial Times пълната отговорност за вероятно разкъсване на Европейския съюз би била на Италия и Гърция, а председателят на Европейската Централна Банка Жан Клод Трише за пореден път подчерта важността на представянето на достоверни статистически данни от страна на балканската държава. Анализаторите от Дойче банк подчертаха, че проблемите с гръцката икономика и методите за решаването им се отнасят единствено за съответната страна и че Евросъюзът ще помогне на други членки на еврозоната, които следват „старателно” програмата за адаптиране. В публикацията на Financial Times се споменава и вероятността северът (Германия) да се погрижи за дефицитите на юга (Италия и Гърция). В анализа се казва, че може да се приложи една клауза в Договора от Маастихт, по която държавата – длъжник, членка на съюза, може да получи извънредни помощи за покриване на стопанския недостиг и така да се избегне банкрут. „Тази интервенция изглежда все по – вероятна, при положение, че гърците не са способни да сложат ред в държавния дефицит”, се казва в публикацията.
Във връзка със статията Амелия Торес, представител на еврокомисаря по икономическите въпроси Хоакин Алмуния каза, че Европейската комисия вече е представила своя доклад за положението на Гърция и няма да подхранва спекулации, базирани на доклади на различни банки. Торес допълни, че възстановяването на гръцката икономика е чрез ефективното изпълнение на заложения бюджет за 2010 година, което ще поведе страната по пътя на финансовото укрепване и стабилност. Икономическото състояние на Гърция и други страни – членки ще бъде разгледано на заседанията на Eurogrup в Брюксел, в първата седмица на декември.