Снимка: i-live.gr
Допълнителни държавни гаранции на стойност 30 милиарда евро пуска правителството за местните банки. Първият помощен пакет от 28 милиарда евро бе издаден от управлението на Нова демокрация след избухването на финансовата криза през 2008. Той не бе напълно оползотворен, но при приемането на властта ПАСОК пусна допълнително от 10 милиарда евро от МВФ и още 25 милиарда евро в средата на 2010 във вид на държавни облигации към Европейската централна банка.
30-те милиарда евро са поредната инжекция в банковата система на Гърция в периода на фискална консолидация, когато малки, средни и големи предприятия от всички сектори се борят за своето оцеляване поради свитото потребление и липсата на ликвидност.
Министерството на финансите и оглавяващите мисията на Международния валутен фонд, Европейската централна банка и Европейската комисия се обединиха в мнението, че търговските банки трябва да бъдат подкрепени. Условие за получаване на помощта е всяка банка да изготви средносрочен план за алтернативно финансиране, освен гарантираното от Европейската централна банка.
Отрязването на директния достъп на банките до пряко финансиране от капиталовите пазари наруши сериозно техните баланси и резултатите на закъсняха. Търговската банка Емборики оповести резултатите си за 2010 година и те не бяха розови. Независимо от оздравителната програма наложена от ръководството, Емборики завърши с отрицателно салдо със загуби от 873,8 милиона евро. Първото шестмесечие на миналата година беше особено трудно, когато Гърция се наложи да приеме Меморандума за финансова помощ.
Докладът на дейността на Емборики сочи, че са били направени сериозни усилия да се постигне подобряване на оперативната система и повишаване на ефективността, които са дали положително отражение в четвъртото тримесечие на 2010. В него се казва , че нетната печалба за октомври-декември се е повишила с 7,8% в сравнение със същия период на 2009, а оперативните разходи са били намалени с 3,3%. Въпреки усилията отрицателния резултат е бил неизбежен.
В писмено изказване на изпълнителния директор на банката Алан Стъб заявява: „Прибягнахме до сериозна реорганизация и модернизиране на мрежата ни от офиси в цяла Гърция. Днес притежаваме стабилен портфейл от нови заеми, ефективна дейност, динамична търговска политика и философия ориентирана към клиента”.
Докато в Гърция банките се борят за оцеляване, техните клонове в България жънат успехи. Обединена българска банка (ОББ), която е част от Националната банка на Гърция отбеляза печалба за 2010 година от 73,6 милиона евро, по данни на Българската Национална Банка. В сравнение с 2009 има известен спад, когато годината е завършила с печалба от 100 милиона лева. Българският клон на Пиреос банк също се е представил добре и за миналата година е отбелязал печалба от 44 милиона евро.
Пощенска банка, която е собственост на EFG Eurobank даже има повишение на печалбата и от 20,4 милиона евро за 2009, следващата година завършва с 35 милиона евро печалба. EFG Eurobank прибягна до важен стратегически ход, като продаде 70% от своя клон в Полша на австрийската банка Raiffeisen. Губещи на българския пазар за 2010 остават Емборики и Алфа банк, съответно с 7,3 милиона лева и 74,8 милиона лева.