Проблемът с държавните служители в Гърция остава нерешен. Това стана ясно след почти четиричасовата среща на представителите на Международния валутен фонд, Европейската централна банка и Европейската комисия с финансовия министър Янис Стурнарас и министъра на труда Янис Манитакис.
Гърция постоянно изостава с изпълнението на задълженията си спрямо договора за финансова помощ с международните кредитори. Най-голямата пречка засега, която разделя Гърция от следващия помощен транш остава категоричният отпор на правителството да намали обема и разходите за публичната сфера.
“Държавните служители са само върха на айсберга”, коментира пред GRReporter гръцки икономически анализатор. “Кредиторите искат по-голяма независимост на данъчните служби, по-ефективен контрол при събирането на данъчните приходи и реално либерализиране на пазара от всякакви отежняващи държавни ограничения”.
Представителите на надзорната мисия остават недоволни от прилагането на законите в Гърция. Въпреки промяната на нормативната рамка свързана с либерализацията на пазара, правителството все още не е приложило на практика приетите закони. Икономиката не може да тръгне напред, защото вниманието на държавното управление остава съсредоточено върху задържането работните места в публичната система, а не върху стимулирането на производството.
Въпреки настояванията на кредиторите, темата с уволненията в държавната администрация не престава да бъде “свещена крава”. След час и половина преговори във финансовото министерство, Янис Стурнарас излезе с министъра на труда Янис Манитакис, за да потвърдят, че климатът в правителството е добър. Въпреки това, Стурнарас се върна на масата на преговорите, а усещането, което остави в журналистите бе, че правителството остава далеч от достигането на съгласие как трябва да продължат реформите в страната. Това чувство се потвърди по-късно вечерта, когато министерството отказа да направи брифинг за изминалата среща и насрочи ново заседание с кредиторите за следващия ден.
В предишните седмици се отбеляза нарастващо напрежение между представителите в кабинета. Министърът на труда беше обвинен, че прави правителствен синдикализъм, като един от най-големите противници на преките уволнения в държавния сектор. “Трябва да изпратим допълнителни детайли, за да може да приключат преговорите”, обясни пред журналисти след края на срещата Манитакис.
Членове на коалиционното правителство заявиха, че има нова договорка с кредиторите, която предполага освобождаването на две хиляди държавни служители, престъпили закона. Това са чиновници, осъдени за извършени нарушения и те трябва да бъдат освободени до края на лятото. В допълнение, до края на годината ще бъдат освободени още пет хиляди държавни служители, главно след закриването и реформирането на различни публични организации. Това означава, че през 2013 държавата ще се освободи от около седем хиляди чиновници.
По всичко личи, че най-голямата тежест на разчистването на публичния сектор се прехвърля за 2014. Тогава трябва да бъдат отстранени още 20 хиляди заети държавни служители, без да се изясни дали ще бъдат съкратени или ще бъдат въведени в режим на трудов резерв. Постигането на договорка между държавното управление и кредиторите е наложително, за да се изплатят следващите два транша, които имат обща стойност 8,8 милиарда евро.
Междувременно главният показател на Атинската фондова борса отбеляза скок от 5,75%, а акциите на Националната банка на Гърция завършиха положително с +1,7%. Акциите на Eurobank се вдигнаха отново след вчерашния срив и отбелязаха ръст от 29,8%.
Янис Стурнарас обяви, че се създава работна комисия, която да преоцени в следващите три месеца данъчните оценки на недвижимите имоти в страната. Резкият спад на пазара на недвижимите имоти доведе до сериозни разминавания в пазарната и данъчната оценка на недвижимата собственост. Данъците налагани върху недвижимите имоти се оказаха непропорционално високи към тяхната реална стойност и според източници близки до министерството, правителството ще се опита да въведе баланс на пазара.