Невиждана за средностатистическия гръцки депутат бе постъпката на двама народни избраници, които заявиха че се отказват от служебните си коли и от допълнителните възнаграждения извън месечните си заплати, които взимат от участието си в различни парламентарни комисии.
Единият смелчак е Кириакос Мицотакис от Нова Демокрация, който заема поста на отговорник по въпросите на опазването на околната среда и климатичните промени. Той е известен като новата генерация на дясната партия, която е по-напредничава и по-реформистки настроена. Произхожда от фамилия, която има активно действие в политическия живот на модерна Гърция, като се има предвид, че баща му Константинос Мицотакис е бивш лидер на Нова Демокрация и премиер на страната между 1990 и 1993. Сестрата на младия Мицотакис, Дора Бакояни е бивш външен министър и днес лидер на новосъздадената партия Демократичен Алианс. Бакояни си направи нова партия в края на миналата година, след като се отцепи от Нова Демокрация, защото се възпротиви на политиката дясната партия и подкрепи Меморандума за финансова помощ през май месец 2010.
Вторият депутат, който реши, че ще даде добър личен пример в период на строги икномически съкращения е Хара Кефалиду. Тя е с доста по-скромно политическо потекло и е народна избраничка от района в северна Гърция, Драма с бюлетината на ПАСОК. Кефалиду информирала председателя на народното събрание Филипос Петсалникос, че връща депутатската си кола. Освен това, заявила, че допълнителното й възнаграждение за участието в различни парламентарни комисии иска да бъде пренасочено от личната й сметка към сметката за „Национална солидарност”.
Тази сметка бе създадена миналата година по идея на самия Пецалникос, като „касичка”, в която държавата и гражданите щели да акумулират средства за излизането на страната от кризата. Повечето гръцки анализатори отчетоха тази акция като евтин пропаганден трик на правителството в период, когато Папандреу започне да реже пенсии и заплати. Днес не е ясно колко средства са събрани по сметката „Национална солидарност” и коя дупка на гръцкия бюджет могат да покрият, но сметката съществува.
В същото време парламентът прие едно друго предложение на Филипос Пецалникос, според което заплащането на депутатите за участието им в работни комисии ще бъде намалено с 50 на сто, съобщава Вима. Сега вместо 300 евро на съвещание в специалните комисии, гръцките народни представители ще взимат само 150 евро. Новината не умили широкото обществено мнение, както очакваше гръцкия политически елит, но поне се отчете като крачка в правилна посока на принципа „по-добре късно, отколкото никога”.