Нов случай на неплащане на данъци и социални осигуровки откриха одиторите от Службата за преследване на финансовите престъпления в консорциума „Мореас АЕ”, на когото бе възложено да построи част от автомагистралата на полуостров Пелопонес, и по-конкретно пътя Коринт – Триполи – Каламата.
Три екипа на финансовите ревизьори проведоха внезапни проверки на камионите, както и на машинните съоръжения, които работят на строителната площадка. Проверките бяха предизвикани от анонимна жалба, че някои камиони и багери участват незаконно в работата по построяването на магистралата.
Екипите на Службата за преследване на финансовите престъпления направиха проверка на резервоарите на конкретните съоръжения. В поне осем от тях одиторите откриха нафта за отопление.
Смята се, че измамата е спестила на собствениците на съорженията огромни парични суми. По данни на финансовото министерство средната цена на бензина за месец март е 1,30 евро за литър, докато съответната цена на нафтата за отопление е 0,80 цента. Това означава, че при всяко пълнене на резервоарите на камиони и машини с нафта за отопление измамниците са печелели по 0,46 цента на литър гориво. Респективно загубите за държавната хазна са също големи от разликата в цената на бензина и нафтата.
Главният секретар на Службата за преследване на финансовите престъпления Янис Капелерис заяви, че „измамата е възможно да е по-голяма отколкото изглежда на пръв поглед” и добави, че камионите и съоръженията, в чиито резервоари е открита нафта са собственост на подизпълнителни фирми, които участват в строителния консорциум „Мореас АЕ”.
Кои са тези фирми? Консорциумът е учреден на 22 декември 2006 от фирмите Актор, която участва с процент 86,67 на сто и Интраком с участие 13,33 на сто. Концесионният договор, с който министерството на околната среда, планирането и благоустройството е предоставило проекта „Проектиране, строителство, финансиране, експлоатация и поддръжка на пътя Коринт-Триполи-Каламата и на отсечката Кладос-Спарта” е подписан на 31 януари 2007. Договорът е с продължителност 30 години.
В отговор на публикациите в гръцкия печат от консорциума бе издадено съобщение, в което се твърди, че по време на проверката от екипите на Службата за преследване на финансовите престъпления не са били установени никакви нарушения нито относно законността на съоръженията на „Мореас АЕ”, нито относно използваното гориво.
Не се твърди същото обаче за съоръженията на Актор и Интраком.
„На строителната площадка работят също камиони и съоръжения на подизпълнителни фирми, с които са подписани всички договори, които законът изисква. Според първичната информация изглежда, че екипите на Службата за преследване на финансовите престъпления са открили нарушения на четири камиона, които се използват по силата на договорите с подизпълнителните фирми. Следователно консорциумът „Мореас АЕ” не носи никаква отговорност”.
„Актор” е най-голямата гръцка строителна компания с 45% пазарен дял. Построила е 70% от основната пътна мрежа на Гърция, тунели, мостове, ВЕЦ-ове, язовири, пристанища, стадиона и други олимпийски обекти в Атина. Компанията има договорени концесионни проекти за 3,5 млрд. евро, като 31% от тях се изпълняват в чужбина, основно в Персийския залив и в Югоизточна Европа. В България е завършила реконструкцията на Пловдивската опера и е изградила два завода за десулфатизация на дизел и бензин в Лукойл-Нефтохим в Бургас. Миналата година спечели търга за лот 3 от автомагистрала „Тракия”.