Над пет милиона граждани или две трети от 8,24 милиона данъкоплатци, декларират годишни доходи под 12 хиляди евро, според данните от попълнените данъчни декларации през 2009 година. 85% от физическите лица в Гърция декларират годишен доход под 30 хиляди евро, а по – малко от три хиляди данъкоплатци са вписали в данъчните си декларации приходи над 200 хиляди евро.Тези данни бяха изнесени от министъра на финансите Георгиос Папаконстантину на среща с журналисти, пред които представи нововъведенията в данъчната система. Папаконстантину подчерта, че общите приходи от преки и косвени данъци в Гърция са много по–нисъки от този в останалите страни от Европейския съюз и възлиза на 20%, а средната стойност на този показател за страните от еврозоната е 25%. Той не изключи възможността за бъдещо допълнително покачване на акцизите през 2010 година.
Министърът заяви, че с действащата до момента данъчна система през 2008 година държавата е загубила поне 6,6 милиона евро от укриване на данъци. Той даде пример с упражняващите свободни професии (частни лекари, адвокати, архитекти и др. ), за които в сегашното законодателство не съществува ефективен метод за данъчен контрол. Затова 73% от практикуващите свободни професии са декларирали през 2009 година общ годишен доход под облагаемия за страната минимум. С промените в данъчното законодателство, новото правителство цели да подобри ефективността на данъчната система и повиши приходите в държавната хазна, както и да се пребори със съществуващата до момента корупция и непрозрачност.
С представянето на целите на данъчна реформа, министър Папаконстантину обяви официално и отварянето на обществен диалог, чрез който граждани, институции и министерство ще могат да поставят проблеми и търсят заедно решения на въпроси, свързани с новото данъчно законодателство. Диалогът ще се осъществи на три нива: първо ниво „гражданска активност”, чрез интернет портала www.opengov.gr , където всеки заинтересуван може да се информира за новите промени и да потърси отговор на въпроси, свързани с данъчното облагане; второ ниво: сформиране на работни групи от членове на различни институции координирани от Министерството на финансите, които ще оформят крайния вариант на разпоредбите в новия законопроект и трето ниво: обсъждане в Министерски съвет и парламента, преди крайното гласуване на данъчните реформи.