Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Едрият бизнес е раздвоен дали на Гърция й трябва референдум

24 Май 2011 / 22:05:45  Виктория Миндова
6046 прочитания

Референдум за или против да се продължат реформите, предложи президентът на Съюза на гръцките индустриалци Димитрис Даскалопулос. Според него това е единственият начин Гърция да поеме отговорност за действията си и да убеди Европа и пазарите, че техните пари и нейните усилия няма да отидат на вятъра. Даскалопулос е на мнение, че днес е безсмислено да се търси политически консенсус. Той е трябвало да бъде договорен още през май месец 2010, когато бе обявен Меморандумът за финансова помощ.

„При положение, че политическата система не може да даде отговор на настоящата криза, трябва да се потърси народния глас, за да продължи изпълнението на нужните промени. И не става въпрос за избори, а за референдум, в който ще се чуе народния глас”, заяви Даскалопулос пред политическия и бизнес елита на Гърция. В публиката присъстваха премиерът Георгиос Папандреу, финансовият министър Георгиос Папаконстантину, председателят на Банката на Гърция Георгиос Провопулос, изпълнителният директор на Юробанк Димитрис Нанопулос,Василис Рапанос от Националната банка на Гърция.

Димитрис Даскалопулос заяви, че референдумът е необходим, за да даде урок на гърците, че са пряко свързани и отговорни за решенията, които днес държавата трябва да вземе. В този смисъл всеки гражданин ще поеме своята отговорност за прилагането на предстоящите по-строги мерки за фискална консолидация и структурни промени, така че в края на програмата да се постигне целта за намаляване на бюджетния дефицит и оздравяване на местната икономика. Ако тези мерки не се приемат, Гърция е заплашена от напускане на еврозоната, защото това ще е най-логичната крачка след обявяването на фалита.

Председателят на Атинската търговско-индустриална камара Костадинос Михалос остро се противопостави на идеята за реферндум. Той заяви специално за GRReporter, че референдум дали Гърция да продължи или да остави тристранната финансова помощ е абсолютно безсмислен. „Имаме официално правителство, избрано по демократичен начин с мнозинство в парламента и идеите за референдуми и допитвания са първо безпочвени и след това ненужни”, не скри недоволството и изумлението си Михалос пред GRReporter.

В речта си Даскалопулос заяви, че кризата е икономическа, но проблемите в страната са политически и обществени. „Държавата сама саботира възможностите да се промени и подобри”. Порочните практики от миналото са превърнали Гърция в страна на минималните усилия и ниските възможности, заяви индустриалеца. „Дойде време това да се промени”. Той отправи критика към правителството, че не е достатъчно целенасочено в действията си. „Гърция има нужно от силно управление, което да е стабилно в решенията си и да не се колебае във взимането на решения. Народът ще си поиска рестото, ако продължаваме да се бавим с взимането на трудни решения.”

Даскалопулос разкритикува сериозно и опозиционните сили в страната – не само политическите, но и синдикалните и обществено-партийните, които дърпат опитите за реформа и обновление назад. Той заяви, че трябва да се сложи край на политическото хулиганство, което се упражнява всеки път, когато правителството се опитва да въведе някоя по-смела реформа. Даскалопулос визира постоянните стачки и протести на различни синдикални организация в Гърция, които са пряко свързани с партийната система. В много случаи те се борят не за да запазят общото добро, а за да защитят собствените си интереси.

Шефът на индустриалния съюз призна, че много истини са били спестени на гръцкия народ още в началото на кризата. Една от тях е че нивото на живот ще падне значително и най-вероятно никога няма да се възвърне до нивата преди кризата. Главно защото старото ниво на живот е било изкуствено създадено от евтино кредитиране, а не от производство. „За икономически ръст можем да говорим единствено ако се приложат всички планирани реформи и се променят коренно структурите на държавата”. Той не се поколеба да каже, че ако гърците не направят необходимите действия, ги чака ад.

Не толкова ентусиазиран от идващите допълнителни мерки е Костадинос Михалос от Атинската търговско-индустриална камара. Той се оказа особено критичен към пакета от допълнителни увеличения на данъците, които ще задушат всяка предприемаческа дейност в страната. Здравите предприятия няма да се примират с несправедливата политика, която ще ги доведе до просешка тояга и уволнения, предупреди бизнесменът. Те ще се противопоставят на предначертана политика и са готови да обединят своя глас с този на техните служители, за да защитят правата си. Михалос е категоричен, че малкият и среден бизнес няма да позволи да понесе тежестта на кризата, само защото правителството не може или не иска да се прави с големите данъчни измамници.

Категории: ИкономикаПазари криза референдум Гърция
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus