След няколко дни в Атина започва Световния форум по въпросите за миграцията и развитието под надслов „Интеграция на имиграционната политика в стратегията за развитие в полза на всички”.
Срещите са разпределени в четири дни, като през първите два дни ще е срещата на неправителствените световни организации, а през последните два дни ще е срещата на високо ниво на министрите, на която ще присъства и министър председателят на Гърция Георгиос Папандреу.
Пътищата на емиграцията и на развитието са паралелни и ако бъдат осмислени и използвани правилно могат да бъдат от полза за всички, заяви заместник министъра на вътрешните работи на Гърция Теодора Тсакри на пресконференция днес. Министърката отбеляза, че далечната цел е емиграцията да се извършва единствено, защото хората го желаят, а да не бъдат принуждавани от обстоятелствата да напуснат държавите и семействата си. В тази връзка г-жа Тсакри изрази съболезнованията си на семействата на трагично загиналите бежанци в морето край остров Лесвос преди няколко дни.
През последните двадесет години Гърция се превърна в държава, която годишно приема десетки хиляди имигранти, които работят в страната. Г-жа Тсакри спомена, че според последните изследвания броят на емигрантите с документи за престой е около 630 000, докато тези, които не са регистрирани и живеят и работят без документи е около 200 000. Според последните данни имигрантите в страната през последните години са допринесли за покачването с 4% за дела на местните приходи в брутния вътрешен продукт.
Тази година на Световния форум ще участват повече от 130 държави с над 300 участници. Гърция е третата по ред държава – домакин на Световния форум по въпросите за миграцията и развитието, като организацията от нейна страна е поело Министерството на вътрешните работи на страната и Фондация „Онасис”. Срещата ще се проведе между 2 и 5 ноември като два дни ще са посветени на дискусии около гражданското общество, а два дни на междуправителствени срещи.
Световния форум по въпросите за миграцията и развитието рефлектира нарастващия интерес от страна на много правителства за комплексната взаимовръзка между миграцията и развитието. Миграцията може да повлияе на развитието и обратно, а това влияние може да бъде позитивно или негативно. В нашия свят на нарастваща транснационална мобилност са необходими нов вид политика и партньорства, които да подсигурят, че миграцията и развитието помагат на емигрантите, на техните семейства и на родните им страни, но и на държавите, в които емигрират.
За първи път идеята за организирането на този форум е дадена от главния секретар на ООН Кофи Анан през септември 2006 г. на Общото събрание на ООН. Над 140 представители на държавите членки обсъдиха въпросите за влиянието на миграционните процеси върху развитието и стигнаха до извода, че ако подходят правилно към темите свързани с миграцията, тя може да спомогне за развитието, а пък при правилни стратегии за развитие, които вземат предвид миграционните процеси, може да се подсигури, че хората ще започнат да емигрират по собствен избор, а не по необходимост.
Световният форум по темите за миграцията и развитието всяка година се организира в различна държава – първата среща се е провела в Белгия през 2007 г., на нея се е обсъжадл въпроса за влиянието на миграцията върху социалното и икономическото развитие и политическата кохерентност. На втората среща в Манила през октомври 2008 г. централната тема е била защитата и подкрепата на емигрантите за развитие с цел да даде необходимото поле за дискусия за човешките права на емигрантите.