Резултатите от Глобалния Форум по темите за миграция и интеграция започват да стават видими. Може би е съвпадение, но днес вече беше обявена една дългоочаквана новина. Досега емигрантите в Гърция, които изчакваха да им бъдат издадени документите за престой и работа, получаваха удостоверение за това от съответната служба. Но с това удостоверение те не можеха да пътуват извън Гърция когато те пожелаят, а единствено по време на летните отпуски, за Великден и за новогодишните празници. Разбира се, емигрантите, които не изповядваха християнската религия имат различни празници, за които искат да се приберат у дома си и да бъдат със семействата си. Но не можеха. Вече всички тези хора – около 150 000 души в момента, ще могат да пътуват в страните си без да е необходимо да получават т.нар. „амнистия” от държавата.
„Имигрантите се страхуват да се приберат у дома си, защото може да не могат да се върнат обратно в страната, където работят... Нека да видим колко се харчи за контрол на миграцията и колко за развитие и миграция?” отбеляза Дилип Рата от Световната банка по време на тържественото заседание за закриването на Дните на гражданското общество към Глобалния форум за миграция и развитие.
Форумът, който тази година се проведе в Атина, приключва днес като през последните два дни представителите на правителствата на държавите членки на ООН обсъждаха предложенията направени от представителите на Гражданското общество, чиято среща беше в понеделник и вторник.
Когато във вторник представителите на световни неправителствени организации представиха най-важните изводи и препоръки към правителствата свързан и с миграцията и развитието. Съществено, за да може да бъде регулирана миграцията е прозрачността на съществуващите данни и изследвания – да съществува достъп до статистически данни от различните компетентни служби, както и улеснен обмен между различните държави на тези данни.
Необходимо е да продължи и научното изследване на феномена, за да се разбере неговия мащаб. Трябва да се наблегне на защитата на правата на децата, които емигрират, защото до момента данните, с които разполагаме са недостатъчни. От друга страна, трябва да се развият нови концепции за интеграцията на завръщащите се емигранти.
Препоръките, които бяха направени към правителствата са: да се отвори диалог на национално равнище, а пък на регионално ниво да се работи в тясно сътрудничество с членовете на гражданското общество, защото това дава по-добри резултати. Правителствата също трябва да се консултират с организациите, които представляват гражданското общество, преди да прилагат решенията си. Друга препоръка към правителствата е относно тяхната адженда, която е необходимо да включва и подсилване на човешките права на емигрантите.
Освен препоръките към правителствата, на форума беше дадена идеята за създаването на виртуален форум за споделяне на най-добрите практики в контекста, в който са се случили, за да не бъдат прилагани безразборно. Относно трудовите права на емигрантите, всички се съгласиха, че те трябва да бъдат третирани с еднакви стандарти за защита на работниците по отношение на човешки права, трудови и социални осигуровки.
Важен момент за постигането на целите на политиките за защита на човешките права е добрата информираност – да знаят емигрантите кои са техните права и задължения, да им бъдат давани правни съвети. Поставен беше и въпросът за това как може да бъде изградено доверие между частния сектор и гражданското общество и частния сектор и държавния сектор. Едно от решенията е да започне провеждането на редовни срещи между представителите на частния сектор и гражданското общество.
На пленарното заседание беше изяснена за пореден път мисията на форума, който тази година организира Фондация „Онасис”. Мисията на форума е да повлияе на правителствата, докато по време на работата си през двата дни на годишната среща представителите на гражданското общество да учат един от друг, като винаги фокусът на внимание е върху емиграцията и развитието основани на подход свързан с човешките права. Последно, за да има резултат от срещите препоръките към правителствата трябва да са по-специфични и да се дават специфични примери, като всеки от участниците във форума поема отговорността за разпространението на резултатите.
След кратка пауза, когато приключи последното пленарно заседание, делегатите бяха поканени на закриването, където Фондация „Онасис” връчи наградата „Естия” за принос в работата за намаляване на бедността на неправителствената организация „Доктори по света”. На церемонията присъстваха и заместник министърът на вътрешните работи Теодора Цакри, председателят на Института за емиграционна политика Александрос Завос и телевизионната журналистка Анна Панайотареа. Накрая организационния комитет на Глобалния форум за емиграция и интеграция предаде щафетата на представителката на Мексико, която догодина ще бъде негов домакин.
Докладите с резултатите от срещата на представителите на гражданското общество няма да са обвързващи за правителствата, но дават насоки, в които те да планират своите политики за едно по-добро бъдеще на емигрантите и на обществата, където живеят. Правителствените представители са разпредели според своята заявка за участие на три кръгли маси по въпросите за:
- Как да бъде направено, така че да функционира обвързването на емиграцията с развитието за постигането на Целите за развитие на хилядолетието
- Интеграцията, реинтеграция и циркулация за развитие
- Политическа и институционна кохерентност и партньорства
Тази вечер на пленарното заседание по закриването на Глобалния форум за миграция развитие в Атина ще бъдат обявени резултатите от обсъжданията на правителствените представители.
Марина Николова