След вчерашния неуспешен опит да убедят министъра на транспорта да приеме исканията им срещу пълното либерализиране на професията собствениците на таксита решиха да започнат внезапни протести, без да обявяват предварително къде, кога и с каква продължителност ще бъдат. Динамичната безсрочна стачка не само създава обективни затруднения на останалите граждани да се придвижат, но предизвика и сериозни сътресения във вътрешността на гръцкото правителство.
И докато до вчера медиите коментираха, че става дума за публичен спор между бившия и настоящия министър на транспорта, то снощи възникна въпрос и от намесата на 21 депутати от ПАСОК, които се насочиха срещу Янис Рагусис, заради неговите действия. Спорът му с Димитрис Репас, който започна преди няколко седмици, когато си размениха министерствата след ремонта в кабинета и продължи с решението на новия министър за пълна либерализация на професията на собствениците на таксита се обостри още повече с неофициални взаимни нападки, които създават една военна атмосфера помежду им.
Янис Рагусис отправи непреки нападки срещу Димитрис Репас, че не е направил нищо за либерализирането на професията въпреки правителственото решение за обратното. Паралелно с това изпрати на представителите на собствениците на таксита писмо, в който се позовава на правен текст, че подготвеният от Димитрис Репас президентски указ е щял да бъде отхвърлен от Държавния съвет, защото е бил проблемен от правна гледна точка. Освен това обвини своя предшественик, че не е поставил проекта за президентски указ за обсъждане в министерския съвет. По-конкретно по време на срещата си със синдиката на собствениците на таксита Янис Рагусис е заявил: „Съществува един логичен въпрос и той е дали в правителството липсва приемственост. Разбира се, че има, когато решенията се вземат от общите органи. Ако проектът за президентски указ беше внесен за обсъждане в министерския съвет и бяхме решили, и с мое участие в качеството ми на министър на вътрешните работи, че професията на собствениците на таксита трябва да остане затворена, тогава това решение съвсем естествено щеше да обвърже който и да беше дошъл на мястото на г-н Репас”.
Сътрудници на Димитрис Репас, който е вече министър на електронното управление твърдят, че текстът, на който се е позовал Янис Рагусис не съществува и ако това е така той би следвало да го покаже публично. Освен това те посочиха, че ако министърът на транспорта желае проектът за президентски указ да бъде разгледан от Държавния съвет единственото, което трябва да направи е да го внесе в парламента.
В същото време и като че ли спорът между двамата министри не бе достатъчен 21 депутати от ПАСОК поискаха да бъде свикан парламентарният съвет за транспорт на партиятал, като на заседанието да присъства министърът, който да ги информира за предизвиканата от стачката на собствениците на таксита криза.
Без да скрие раздразнението си Янис Рагусис обяви, че вече е бил приел провеждането на заседанието, на което ще бъдат обсъдени проектозаконите на министерството, като ще се наблегне на либерализирането на затворените професии. Оповестяването на инициативата създаде впечатлението, че зад инициативата на депутатите се крие опит за саботаж срещу министъра на вътрешноправителствено ниво.
От ПАСОК се появиха нападки, че инициативата на 21 депутати си прилича много, особено от гледна точка на мотивите, с писмото от страна на 16-те депутати, които се бяха обявили за свикването на заседание на парламентарната група няколко дни преди ремонта на правителството.
Характерно е изявлението на Тоня Андониу, която и тогава беше поела инициативата за събиране на подписи, че „министърът на транспорта, инфраструктурата и мрежите никога не свиква заседания на депутатите. Същото беше направил и с програмата Каликратис за реформата в териториалното разделение на страната”. Тя добави и следната забележка: „Не стига, че ядем бой за Меморандума, няма да ядем и за такситата”.