Георгиос Папандреу потвърди намерението си да покани турския министър-председател Реджеп Тайип Ердоган да посети Атина. Поканата ще бъде изпратена в писмо, в което министър-председателят на Гърция отговаря на въпроси, които писмено му постави г-н Ердоган. Датите на посещението все още не са уточнени.
Първият въпрос, който ще постави в аджендата си турският премиер е за мюсюлманското малцинство в Тракия и за гръцкото малцинство в Истанбул. Вчера Ердоган поиска среща с президента на Гърция Каролос Папуляс по време на международната конференция за енергийното бъдеще на планетата в Абу Даби, където Папуляс бе поканен като основен лектор. На срещата г-н Папуляс повтори позициите на Гърция и получи подходящите отговори, когато изказа позицията си за „проблемите си в Западна Тракия”.
От друга страна, по време на посещението си В Гърция тези дни президентът на Кипър Димитрис Христофияс и Георгиос Папандреу обявиха, че ще основат правен екип от експерти в най-близко бъдеще, за да помогне в преговорите по Кипърския върпос. Кипърският президент информира гръцките политици за развитието на преговорите след края на първия кръг от интензивни дискусии с лидера на кипърските турци Мехмед Али Талат.
Христофияс и Папандреу подкрепят общата позиция, че предложенията за управление на новата държава, които направи наскоро Талат са негативни и ретроградни. Това са предложения, които са далеч от създаването на федеративна република с две зони и две общности, заяви г-н Папандреу. Президентът на Кипър повтори, че тези предложения няма начин да станат основа за преговори. И двамата политици се съгласиха, че преговорите трябва да продължат без да се поставят срокове за подписване на споразумение и без арбитраж. Накрая, г-н Папандреу прие поканата на г-н Христофияс да посети Кипър.
По време на посещението си в Гърция, г-н Христофияс посети малкото селце Артемида в Пелопонес, което преди две години и половина изгоря по време на пожарите. Тогава там загинаха 7 деца и други 19 души, 77 къщи изгоряха до основи и бяха опожарени всички ниви и земеделска продукция.
Кипър тогава финансира с 14 млн. евро възстановяването на местността в това число бяха построени десетки нови къщи за останалите без дом и бяха взети мерки, за да не се наводни района. Г-н Христофияс и г-н Папандреу поставиха венци на паметниците на загиналите по време на пожарите и откриха официално централния площад на селото, който вече ще се нарича площад „Кипър”.