Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Eurobank EFG и Земеделската банка едва не пропаднаха на стрес-тестовете

16 Юли 2011 / 14:07:49  GRReporter
1511 прочитания

Ако не се вземат предвид допълнителните мерки за подобряване на показателя капиталова адекватност, осъществени след 30 април 2010 г. при утежнен сценарий Земеделската Банка показва индекс Tier 1 -0,8%, а Eurobank по-нисък от минималния изискеум - 4,9%.

Ако се вземе предвид обаче увеличаването на акционерния капитал, извършено от Земеделската банка, оценката й се оформя на 6%, а що се отнася до Eurobank ако се има предвид поглъщането на Акционерно Инвестиционно Дружество “Диас” и продажбата на дъщерната й компания в Полша, оценката й достига 7,6%.

Въз основа на балансите, публикувани към 31 декември 2010 г. първоначално двете банки (Земеделската банка и Eurobank), не минават стрес тестовете защото в резултатите, основаващи се на т. нар. утежнен сценарий, не са били включени действията или прогнозите им, осъществени от 30 април нататък.

Критериите на тазгодишните stress test бяха изключително строги.

Първо, минималното регулаторно ниво адекватност на първичния капитал бе определено на 5%, вместо на 6%, както беше през миналата година. 

Второ, определението на индекса за капиталова адекватност, използван в тазгодишните тестове, бе това на основния първичен капитал (Core Tier 1), а не първичния капитал (Tier 1) от предходната година. Сценариите бяха изготвени от Европейската Централна Банка и покриват период от две години (2011-2012). Утежненият сценарий отразява крайни хипотетични рискове (от типа на `what if').

Още една съществена разлика от миналогодишните стрес тестове е, че изискванията към централните правителства, включени в банковия портфейл на кредитните институции (banking book) се разглеждат с методология, съответстваща на методологията на останалите кредитни портфейли, съдържащи кредитен риск (фирмени, ипотечни и потребителски кредити). За отправна точка бяха взети данните от баланса към 31 декември 2010 г.

Въпреки тези по-строги критерии, и като се вземат предвид горепосочените мерки на Земеделската банка и Eurobank, всички гръцки банки са минали стрес тестовете, като с най-добри показатели е Националната Банка на Гърция с капиталова адекватност 9,7%, следвана от Alpha Bank, Банка Пиреос (Piraeus), Eurobank, Hellenik Postbank, Земеделската банка, Кипърската банка и Marfin.

Минималните изискуеми нива на стрес тестовете бяха определени на 5%, и всички гръцки банки показаха индекс на основен собствен капитал Core Tier I от 6% до 9,7%.

«Резултатите от тестовете са окуражаващи, що се отнася до капиталовата позиция на банките ни, които следвайки препоръките на Националната Банка, пристъпиха към увеличаване на акционерния капитал и предприеха бизнес действия, в резултат на които укрепиха позициите си, въпреки трудностите в средата», заяви управителят на Националната Банка Йоргос Провопулос.

Същевременно с решение на финансовото министерство се удължава до края на 2015 г. държавната гаранция на влоговете в размер на 100.000 евро (на вложител и на банка), която изтичаше на 31 декември 2011 г.

Ролята на гарант по влоговете в страната изпълнява Гаранционният Фонд на Влоговете и Инвестициите (ТЕКЕ), който в случай, че някоя банка фалира може да обезщети вложителите с максималната сума от 100.000 евро (съгласно чл. 9, ал 2(а) от З. 3746/2009 – ДВ бр. 27 Α΄ 16/02/2009).

Същото важи за всички страни от Европейския Съюз, съгласно директива 2009/14/ΕΚ на Европейския Парламент и Съвета на Европа.

Следва да се подчертае, че гаранцията от 100.000 евро, е валидна за един вложител и за една банка. Т. е. ако някой има 150.000 евро, се обезщетява за сумата от 100.000 евро, ако има влог от 70.000 евро се обезщетява за цялата сума.

В случаите на общи сметки, т. е. такива, които са открити на името на две или повече лица, частта, съответстваща на всеки вложител в общата сметка се смята за отделна сметка, и се покрива до лимита от 100 000 евро. В случай, че сътитуляр е непълнолетно лице, обезщетението се получава от неговия настойник.

Ако при някоя банка се появят проблеми, Гаранционният Фонд ще обезщети вложителите, използвайки своите ликвидни капитали, които в края на 2010 г. възлизаха на 1,4 млрд. евро. Общо средствата, които управлява Фондът, възлизат на 2,97 млрд евро.

В случай, че наличните капитали на Гаранционния Фонд, произлизащи от редовни средства, не са достатъчни за изплащането на обезщетенията на вложителите, клиенти на финансова институция, която не е в състояние да им върне влоговете, останалите банки са длъжни да внесат допълнителна вноска, чийто размер се определя с решение на управителния съвет на Фонда.

Категории: stress test капиталова адекватност държавна гаранция на влоговете
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus