След като преразглежда данните за икономиката на Гърция в периода 2006-2009, Европейската статистическа служба Eurostat обяви, че бюджетният дефицит за миналата година не е 13,8%, а цели 15,1% от БВП. Външният дълг пък се преобразува на 127% от БВП за 2009, вместо последно обявените през пролетта на тази година 115,4% от БВП за същия период. Промяната на двата показателя се оказа наложителна след добавянето на дълговете на държавните предприятия към общия обем на задълженията на Гърция за миналата година, както и разходите по swap-сделките. Новите данни за 2009 може да се окажат камъчето, което ще преобърне колата на бюджет 2011, който има за основна цел намаляване на дефицита на страната на 7% до началото на 2012.
Крайната стойност на данните ще бъде официално потвърдена на 15 октомври тази година, когато Eurostat ще оповести резултатите от доклада за състоянието на гръцката икономика. Още миналата година средиземноморската страна стана известна със съмнителните си статистически данни, когато в Брюксел изразът Greek statistics се превърна в синоним на неверни данни. Комисарят по икономическите въпроси към Европейската комисия Оли Рен е дал нареждане Eurostat да засили групата на своите специалисти, за да се разнищи възелът на гръцките статистически данни и да се установят реалните нива на макроикономическите показатели за миналата година. Според говорителя на ЕК статистиците от Брюксел са изразили резерви още през април 2010 за качеството на данните. Оттогава обаче са извършени няколко поетапни проверки, които са довели до извода, че дефицитът и външният дълг са по-високи от първоначално обявените стойности.
Преоцененият дефицит най-вероятно ще налее допълнително масло в огъня и на политическите спорове в страната между управляващи и опозиция. Според представители на финансовото министерство, новата стойност на дефицита идва само да потвърди позицията на управляващите ПАСОК, че бившето правителство на Нова Демокрация са отговорни за икономическата криза в страната днес. Каквито и да са причините за завишението на макроикономическите данни, Гърция трябва да изпълни задълженията си към Меморандума за финансова помощ със страните от еврозоната и МВФ и да намали бюджетния си дефицит до 3% от БВП до края на 2012 година. Правителственият говорител Георгиос Петалотис и финансовият министър Георгиос Папаконстантину са категорични, че независимо от неблагоприятното развитие следващата година няма да има допълнителни финансови съкращения, извън вече вписаните в проектобюджета за 2011. Икономическите специалисти в страната обаче се опасяват, че това обещание няма как да бъде спазено.