Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Европа пое дълга, за Гърция остана бюджетният дефицит

24 Юли 2011 / 17:07:16  GRReporter
1672 прочитания

В момент, когато се вижда, че страната поема по един по-гладък път що се отнася до управлението на дълга, правителството, ПАСОК и парламентарната му група демонстрират увеличаваща се неспособност за намиране на база за сътрудничество и общ ход, с цел координирано прилагане на политиката, посочена като единствен възможен път за изход от кризата. Според мнозина превръщането на европейските решения в икономическа и политическа практика, тълкуването им във и извън страната, и последствията им, ще определят доколко правителството и премиерът Георгиос Папандреу са в състояние да прегрупират силите си, да пристъпят към спазване на ангажиментите си и същевременно да спрат лавината от съкращения в доходите на гражданите. Според повечето правителствени кадри обаче, нищо от гореизброеното не може да се счита в този момент за сигурно и дадено. Повечето са съгласни, във всеки случай, че при съществуващите условия не може да се продължава с „рачешкото ходене“ и несъгласието, които изглежда ще достигнат нечувани размери с неизвестни последици в икономически, социален и политически план.

В парламентарната група на ПАСОК през последните седмици се появяват множество опити за автономия, реакции слещу законопроекти, дори „бунтове“ на депутати, като това на «21», от миналата седмица срещу министъра на инфрастуктурата Йоаннис Рангусис, от когото поискаха да бъде обсъден проектът му за либерализацията на такситата.

По тези поводи сред депутатите от ПАСОК се проявяват тенденции за оттегляне, или под натиска на професионалните групи, като напр. шофьорите на таксита, или под натиска на местни интереси, като в случая с административните сливания на болници, които представи миналия четвъртък Андреас Ловердос, и веднага предизвикаха смут и дебати в кулоарите на Парламента, тъй като много депутати побързаха да изразят възраженията си за условията, при които стават сливанията на болници в изборните им райони.

Най-силният удар обаче дойде с отхвърлянето от страна на 14 депутати от мнозинството на предложението за създаване на консултативен съвет за изправянето на бившите министри от Нова Демокрация Йоргос Алогоскуфис и Христос Маркоянакис пред разследващата комисия във връзка със случая Siemens.

С оглед на дебата и гласуването на рамковия закон за висшето образование, реакции са изразени вече от ректори, близки до ПАСОК, като напр. ректора на Солунския Университет Йоанис Милопулос, а до голяма степен са приети и от група депутати. В резултат министърът на образованието Анна Диамандопулу вече е започнала опити за политическа и психологическа подготовка на депутатите.

С поглед към изборите

Всичко това за пореден път тревожи членове на правителството и сътрудници на г-н Папандреу, които отбелязват, че нито едно европейско решение не е отменило основния ангажимент на правителството, който е неотклонното спазване на Средносрочния план, който според тях остава както си е и включва много моменти, за които се предполага, че ще предизвикат търкания в правителството през следващите седмици. Предвид това и въз основа на оформящите се в момента дадености след последните европейски решения, сред депутатите от ПАСОК се оформя впечатлението, че възможността за икономически крах, която ще доведе до избори, се отдалечава. Изглежда, че дискусията за прибягване до урните придобива нови черти, въз основа на решение и планиране и доколкото съществуват някакви благоприятни резултати от момента, в който започнат да се прилагат решенията, взети в Брюксел миналия четвъртък.

Евангелос Венизелос събеседник

Като се има предвид това, в правителството се оформят нови баланси и ролите вече са ясни. Εвангелос Венизелос, в качеството си на вицепремиер, има водеща политическа роля и според информациите вече поема пълния контрол на всички министерски решения, които попадат в Средносрочния план. Дейността на министъра на финансите се изразява в постоянни парламентарни включвания и публични изяви, телефонни разговори и срещи с политическите лидери, сред които Андонис Самарас, Алексис Ципрас, Дора Бакояни и Фотис Кувелис.

Тази нова дейност на г-н Венизелос е дала до момента множество резултати. Донякъде е ограничила (дори неутрализирала) вътрешнопартийните реакции срещу проектозаконите на финансовото министерство. Характерен пример е липсата на каквото и да било възражение срещу регулацията за машинките за хазартни игри, която при предишния финансов министър Георгиос Папаконстантину не минаваше, докато миналата седмица бе гласувана по съкратената процедура.

«Бунт» на ръководители и синдикалисти

В настоящия период съществуват сериозни проблеми между партийни фактори и членове на ПАСОК. Последната вълна от реакции срещу депутати и министри на партийни мероприятия в множество случаи бе дирижирана от членове (настоящи и бивши) на самия ПАСОК. Неспособността за предотвратяване, контрол и ограничаване на тези реакции е показателна за дезорганизацията, обхванала партията. От централата на ул. „Ипократус“ секретарят на партията Михалис Кахримакис в последно време действа главно като посредник между министри и местни партийни кадри и синдикалисти, избягвайки да изрази публично позиция по горещите теми и опитвайки се да прехвърли мостове за различията.

Категории: ПАСОК реакции бунтове депутати бюджетен дефицит
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus