Виктория Миндова
Европейските пазари вече ще се наблюдават от две нови институции, които ще ги контролират, за да предотвратят бъдещи финансови кризи. Европейският съвет за оценяване на риска ще наблюдава, оценява и предотвратява реални опасности, които могат да се появят в борсовата система като цяло или ще упражнява така наречения „дългосрочен надзор”. Новата организация ще издава официални доклади, свързани с повишаването на риска и финансовото състояние на банки и борсови пазари и ще се грижи като цяло за запазване на стабилна икономическата основа на Европа. Комисията ще издава пакет от препоръки в случаите, когато липсват активни действия от страна на застрашената финансова институция за предотвратяване на кризисни ситуации.
Европейската система за борсов надзор е другата нова институция, която ще се грижи за профилактиката на финансовите пазари в съюза. Тя ще се състои от мрежа от борсови надзорни организации на национално ниво вътре в Европейския съюз, които ще си сътрудничат с новите европейски надзорни комисии. Обект на наблюдение на Европейската система за борсов надзор ще са банковият и застрахователно – пенсионният сектор, както и пазарът на ценни книжа. Целта на организацията е да се хармонизира законовата рамка в страните от Съюза в областта на надзорните практики и да се съгласуват мерките, които ще се предприемат, за да се упражнява ефективен контрол и профилактика на европейския пазар.
Резултатите от нововъведенията ще помогнат да се върне доверието между страните и защитата на финансовия пазар и инвестиции. Всичко това беше представено в лекцията „Кризата на борсовите пазари: грешките от миналото, пример за бъдещето” на Плутархос Сакеларис, заместник председател на Европейската Инвестиционна Банка във втория ден на симпозиума „Часът на гръцката икономика”, организиран от Американско - гръцката търговска камара. Сакеларис заяви: „Развитието на борсовите пазари в момента като цяло е позитивно, наблюдава се укрепване и финансова стабилност. Независимо от това, все още съществува голям риск и несигурност във финансовия сектор, затова не трябва да се отпускаме.”