снимка: naftemporiki.gr
Гърция ще бъде изправена пред реалната опасност от фалит, ако нейните граждани отхвърлят на референдум последния помощен пакет , заяви председателят на Eurogroup Жан-Клод Юнкер. В интервю за радио RTL той посочи, че гръцкият премиер е взел решението за провеждане на референдум, без да се посъветва с останалите европейски лидери.
„Гръцкият премиер взе своето решение, без да го коментира с европейските си партньори” каза той и добави: „Това е нещо, което води до голяма изнервеност и предизвиква огромна несигурност в една вече съществуваща атмосфера на несигурност. Следователно, трябва да решим как ще се справим с това по спокоен начин”.
На въпрос дали един евентуален негативен гръцки вот на референдума ще означава и фалит за страната, Жан-Клод Юнкер отговори, че не може да изключи тази възможност, „но всичко зависи от начина, по който ще бъде поставен въпросът и за какво ще гласуват гръцките граждани”. Той обяви, че въпросът ще бъде разгледан в рамките на срещата на върха на лидерите на 20-те най-богати страни в света, която ще се проведе в Кан след два дни.
Според агенцията за кредитен рейтинг Fitch отхвърлянето на приетата преди седмица програма „ще повиши опасността от принудителен и неконтролируем фалит и евентуално от излизането на Гърция от еврозоната”. Анализаторите от агенцията предупреждават, че и двата сценария ще имат сериозни последстивя върху фискалната стабилност и бъдещето на еврозоната. Относно гръцкия референдум, агенцията предупреди, че последствията от едно възможно гръцко „не” са изключително неясни.
Ярост и гняв са двете чувства, които определят атмосферата в Брюксел след изявленията на гръцкия премиер за провеждане на референдум в страната, съобщават кореспонденти на гръцки медии. Дори онези от служителите в европейските институции, които принципно са умерени в изявленията си и имат опит в овладяването на различни кризисни ситуации дават воля на гнева си.
„Това е поредната гръцка измама. Залогът при един референдум ще е между това да приемете още някои мерки и да останете в еврозоната или да се превърнете в Аржентина” са заявили функционери от Европейската комисия пред кореспондента на real.gr в белгийската столица „Знаехме, че съществува икономически проблем, т.е. проблем за икономическото съществуване на Гърция. Сега самият премиер поставя и един политически въпрос. Той касае оставането на Гърция в зоната на общата валута и в Европейския съюз” са добавили в изказването си те.
На въпрос на медията дали в Европа са знаели предварително за намеренията на Георгиос Папандреу, висшепоставен функционер е отговорил по категоричен начин, че нито гръцкият премиер, нито някой от неговите сътрудници „е поставил, намекнал или предложил провеждането на референдум за ратифицирането на договора за отпускане на нов заем към Гърция”. Същите функционери твърдят, че „не е възможно една страна, която не е провела референдуми за членството си в Европейския съюз и включването към общата валута да иска да стори това с договора за отпускане на заема”, дори и на теоретично ниво.
Служителите в Европейската комисия са посочили, че никоя от страните, които се намират под наблюдение не е поставила условията на надзора под преценката на гражданите. „Условията за участието на страните-членки на еврозоната бяха определени в самото начало от лидерите на държавите и правителствата и са описани в пакта за стабилност. Той е ратифициран и от гръцкия парламент, а правителствата са задължени да упражняват фискална политика, според неговите изисквания. В този смисъл всяко правителство, премиер, партиите и гражданите на една страна знаят много добре какви са техните задължения”.