Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Фермерите разпускат блокадите, а митничарите спускат кепенците

05 Февруари 2010 / 12:02:29  GRReporter
1136 прочитания

Блокадите на земеделците се разпадат лека-полека, но правителството е изправено пред вълна от стачки както от служителите в държавния сектор, така и от тези в частния. Днес стачкуват митничари и данъчни инспектори, а на 10 февруари ще стачкуват лекари и здравни работници, както и служителите в държавния сектор.

На обед се очаква фермерите от повечето блокади из страната да се оттеглят след решение, което взеха на заседание във Верия представителите на Общогръцкият координационен орган на земеделските организации. До момента единствено земеделците от Тесалия и Промахонас проявяват твърдоглавие и продължават блокадите., но днес се очаква и тяхното решение дали ще останат по пътищата или не. Освен това представители на фермерите планират протест пред Международното изложение в Солун, където се провежда 23-тата Международна изложба на земеделски машини АГРОТИКА.

Срещу фермерите, които обградиха летището в Солун и предизвикаха неуредици за много пътуващи по това време, се намеси Прокуратурата в Солун. Засега тракторите около Солун са концентрирани при Зелените светофари, пти пресечката за Халкидона и при пункта за заплащане на тол такса при Малгара, но преминаването на автомобилите се извършва без прецеденти.

Земеделците от област Серес се очаква да вдигнат блокадите при Кердилия и при Стримонико, но граничният пункт Промахонас продължава да стои затворен. По-късно ще вземат решение дали ще разпуснат блокадата и там. Позициите си продължават да отстояват земеделците при Кавала и Тесалия и затова затворени остават пътищата през Хрисуполи, Никеа и Микротива. И въпреки че движението през граничните пунктове се извършва без пречки пот страна на фермерите, днес обявиха своята стачка митничарите.

Днес синдикалистите от 14 блокади от общо 30 ще обяснят причините, поради които са решили да престанат с протестите. Според източници те ще заявят своето разочарование от позицията на правителството, но ще определят срок от шест месеца, в който то да реализира предложениеята си.

От своя страна министърът на земеделието Катерина Бадзели каза, че от тук нататък всичко зависи от самите земедлци, а не от правителството, което е направило всичко възможно и никой не може да го обвини в непримиримост.

И тъкмо приключват протестите на земедлците, правителството е изправено пред нова вълна от стачни действия, както на държавните служители, така и на частните. Вчера запонаха стачките на митничарите и на данъчните служители, а на 10 февруари синдикатът на държавните служители обяви повсеместна стачка заради обявените от правителството мерки за намаление на заплатите и промени на възрастовите граници за пенсиониране.

По-късно този месец – на 24 февруари, щафетата поема синдикалната организация ГСЕЕ, която обяви 24-часова стачка като начало, която може и да се разтегли във времето. Председателят на ГСЕЕ Георгиос Панагопулос заяви: „Мъчно ми е, че правителството което подкрепих не откликна на нуждите на земедлците.” Визирайки факта, че подписването на новияколективен трудов договор е достигнало до задънена улица, г-н Панагопулос бе категоричен, че „щат-не щат работодателите, служителите в частната сфера ще получат увеличения.” В стачката на 24 февруари планира да се включи и синдиката на държавните служители.

 

Категории: Общество стачки фермери блокади
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus