Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Фиаското със списъка Лагард

05 Юли 2013 / 15:07:41  GRReporter
842 прочитания

След седем месеца разследвания и тежки заседания на комисията за разследване на списъка Лагард, всичко е пред разпад. В средата на седмицата комисията внесе доклада със заключенията от разследването на вината на бившия министър на финансите Георигос Папакоснтантину за укриване и промяна на списък с имената на евентуални данъчни измамници. Проблемът е, че същата независима парламентарна комисия пренебрегна пет от 13 членове, които не принадлежат на парламентарната коалиция и им отказа достъп до крайния вариант на текста.

“Отказаха да ни дадат доклада, за да го разгледаме и да го обсъдим”, заяви пред GRReporter Зои Константиномпулу, която е член на комисията и не е била уведомена за съдържанието на официалния документ. “Трябваше много настоятелно да изискаме многократно доклада от секретариата на комисията, за да ни бъде предоставен накрая. Бяха извършени отявлени нарушения на реда и закона в комисия, която има за цел да разкрие истината”, заяви депутатката възмутена от последните развития.

Депутатите от СИРИЗА, които участват в разследващата комисия отбелязват сериозни нарушения в процедурата, които целят да прикрият важни факти по разследването.

Те са съгласни с обвиненията срещу Папаконстантину за измама по време на изпълнение на служебни задължения в степен углавно престъпление и превишаване на правомощията в степен наказуемо обвинение, но имат друго мнение за същността на обвинението за фалшификация.

“Оригиналният носител на списъка с имената на депозиралите големи суми в HSBC го няма. Папаконстантину не просто е изтрил имената на своите роднини от него, но е представил друг носител като първоизточник на списъка, в който данните на братовчедите му вече не фигурираха. Затова в доклада трябва да се уточни, че става въпрос за измама и фалшификация”, поясни представител на комисията. Това са отежняващи обстоятелства за членовете на бившото правителство и партиите в управление искат да избегнат задълбочаване на разследването, казват представителите на опозицията.

Според Зои Константинопулу и нейните съпартийци в комисията, разследващият орган трябва да се занимае и с отговорността на сегашният вицепремиер и външен министър Евангелос Венизелос. Според тях разследването от януари досега е показало ясно отговорността на Венизелос в опита да се потули списъка с дебелите гръцки сметки в швейцарската банка.

“Има поредица от отворени въпроси, които трябва да се разследват. Те са свързани с общите действия на Папаконстантину и на бившия главен секретар на икономическата полиция Янис Диотис, свързани с вероятното престъпване на държавните задължения и прикриване на допълнителни факти".

"Друг проблем, който не е разгледан до момента е конфискацията на всички електронни средства на Евангелос Венизелос, в които се смята, че могат да се намерят още доказателства по делото”, каза Константинопулу.

“Ако се изключим обвинението във фалшификация, обвиненията, които трябва да се повдигнат срещу Венизелос не се различават по нищо от тези срещу Папаконстантину”. Това означава, че същата процедура трябва да се проведе и за разследването на отговорностите по случая на Венизелос, казват от СИРИЗА. В допълнение те са категорични, че трябва да се потърси наказателната отговорност на Венизелос за периода, в който не е бил финансов министър (март 2012 до октомври 2012), но е имал списъка.

Представителите на опозицията, които участват в разследващата комисия настояват доказателствата да се предадат на прокуратурата.  Тя разследва неполитическите лица по същия случай. Със събраните доказателства и свидетелства трябва да разполага и икономическата полиция, както и комисията за разследване на финансовото състояние на депутатите. Констанинопулу заяви, че има основания да смята, че по-голямата част от свидетелските показания са лъжливи и тяхната истинност трябва да се потвърди от гражданското разследване.

Депутатите от СИРИЗА са скандализирани от факта, че все още нищо не е направено, за да се провери произходът на финансите на 2058 лица, които присъстват в списъка от банка HSBC и който стана причина за разследване на бившия финансов министър.

“Не само правителствата на Папандреу и Пападимос не направиха нищо, за да се разследват лицата в списъка Лагард, но и правителството на Андонис Самарас също засега не е извършило нито една проверка по случая”, казва Дрицас, който също участва в комисията. Той подчерта, че има сериозни сигнали, които сочат, че историята със списъка Лагард е започнала много преди Папаконстантину, но за тях все още няма достатъчно доказателства.

Категории: ПолитикаКриминална хроника Папаконстантину списъка Лагард
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus