Някой трябва да каже истината на гръцкия народ за състоянието на местната икономика, заяви пред журналисти президентът на Съюза на гръцките индустриалци Димитрис Даскалопулос. „Вече една година сме фалирали като държава. Може да не го чувстваме, защото дойдоха парите от Меморандума за финансова помощ, но фалитът е факт”, бе безкомпромисен бизнесменът. Той образно заяви, че светлината в тунела, за която политическото управление говори преди година е всъщност светлината от фаровете на камиона, който носи европейската помощ. Финансовата подкрепа създаде лъжливото усещане в хората, че реформите не са необходими.
„След получаването на помощта се чуха гласове, че Гърция можеше да мине и без Меморандума”, припомни той. С характерната прагматична точност на реалния бизнес Даскалопулос отбеляза, че ако се следваше тази логика, днес Гърция нямаше да има средства нито да плати пенсии, нито заплати, нито дългове към стари кредитори. Другата истина, която президентът на индустриалците изстреля бе, че реформите, които се забавят днес, не се прилагат, за да ощастливят гръцките кредитори, а за да се подобри функционирането на държавата. По този начин той отправи задочна критика към управляващото правителство, което много често оповестява предстоящите промени (приватизация, структурни промени и нормативни изменения) като желание на тройката, а не като необходима промяна за подобряване на вътрешната система.
Порочните практики на политическата система от миналото нямат място в периода на криза, когато ножът е опрял до кокал и всяка инициативност в страната среща поредица от неуредици и пречки. „Реформите са нужни. Всички знаем, че трябва да ги направим, за да променим структурата и начинът на работа в публичния сектор и на обществото. Начин на работа, който ни изтощи и днес дори ни срами”.
По темата за преструктурирането на външния дълг Димитрис Даскалопулос подчерта, че в момента подобен ход би бил хаотичен, ако не и катастрофален. Според него основният проблем не е размерът на външния дълг, а огромният бюджетен дефицит. Гърция няма готовност да понесе последствията от евентуално преструктуриране на външния дълг, защото все още не е сложила в ред вътрешните си финанси. „Когато се научим да живеем с това, което произвеждаме, ще може да се разгледа възможността за едно контролирано реформиране на външния дълг, така че да се улесни погасяването на задълженията ни”. Затова в момента най-важното задължение на управляващите е да приложат коректно и в срок предначертаната оздравителна програма.
Липсата на политически консенсус и общо осъзнаване на сериозността на ситуацията също е много обезпокоителна, според бизнеса. Въпреки това Даскалопулос смята, че няма смисъл от избори. Политическите сили в Гърция трябва да съсредоточат усилията си към постигането на общите цели, които са ускоряване на оздравителната програма и стабилизиране на вътрешната среда. Извън това, ако правителството наистина иска да постигне успех в борбата с рецесията и свиването на брутния вътрешен продукт, трябва незабавно да премахне основни административни пречки пред частните инвестиции. Те са единственият изход от спираловидното свиване на икономиката, която до момента се подкрепяше от държавните инвестиции.
За да улесни предприемачеството в страната в условията на криза, Съюзът на гръцките индустриалци подготвя пътна харта и анализ на възможностите за икономически ръст. Анализът е поръчан на световната консултантска компания Mckinsey & Company, която ще посочи силните сектори на гръцкото стопанство . Тя ще направи своеобразен 10-годишен бизнес план, който ще предначертае пътя как след 10 години страната може да достигне стабилен икономически ръст, базиран на силните сектори, като туризъм, производство, земеделие и износ. Анализът „Гърция 10 години напред” ще бъде оповестен в края на юни 2011.