Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Финансовата полиция погна притежателите на големи банкови депозити

16 Август 2011 / 12:08:03  GRReporter
1914 прочитания


Шест лекари, астролог, фризьор, супер маркет и туристическа агенция попаднаха в капана на Органа за преследване на финансовите престъпления, понеже имаха в банковите си сметки общо над 70 милиона евро. Сега те ще трябва да обяснят произхода на тези големи суми, които не могат да бъдат обосновани от описаните в данъчните им декларации приходи. Някои от тях дори са заявявали, че нямат никакви доходи.

Две хиляди банкови сметки на хора с големи влогове попаднаха под лупата на контролните органи и откритията им са наистина впечатлителни. Списъка водят шестима лекари, които през последните четири години са заявили пред данъчните власти приходи в размер 6,2 милиона евро, но в банковите им сметки са били открити още 11 милиона.

Много показателен е случаят с един астролог, който имал в банки над 4 милиона евро, без никога да е заявявал дори и минимални приходи в данъчните си декларации. Разликата между приходите и „спестяванията” на един фризьор пък е около милион и половина евро. Собствениците на техническа фирма не могат да обяснят наличието на влогове в размер 16 милиона евро. 35 милиона е разминаването между заявените приходи и парите в банки на собственика на един супер маркет.

Но откритията не спират тук. Туристическа агенция със седалище на остров в Йонийско море давала под наем луксозни вили срещу 15 – 30 хиляди евро на седмица, без да сметне за необходимо да заяви тези приходи пред данъчните власти. Схемата за укриването на доходите била следната: Агенцията открила филиал в Лондон и представяла приходите като приходи от чужбина, след което ги препращала в гръцка банка. След като проследили придвижването на паричните суми и отворили банковите сметки данъчните командоси открили незаявени приходи в размер 3 милиона евро.

Органът за преследване на финансовите престъпления постави на мишената си и програмите за изследване и развитие на гръцките университети, след като откри сериозни случаи на неплащане на данъци в Йоанинската Алма матер.

При проверката си в специална изследователска програма на университета в Епир финансовите полицаи откриха, че 60 преподаватели и още 240 членове на асоциирания изследователски персонал са укрили допълнителни хонорари в общ размер 1,8 милиона евро. Те са получили парите от участието си в изследователски програми в периода 2009 – 2010.

След проверките данъчните командоси съставят доклади за всеки от случаите, при които са открили несъответствие между доходите и банковите влогове и се изпращат към данъчните управления. Двама от заловените лекари вече са се споразумели с данъчните власти да изплатят полагаемите данъци с цел да избегнат полицейското преследване, което влезе в сила в началото на месеца за лицата, които дължат на държавата суми над пет хиляди евро.

Според ръководството на Органа за преследване на финансовите престъпления тези случаи са само върхът на айсберга и са много показателни за огромния размер на скритите парични суми и продължилото с години укриване на приходи. Отскоро финансовите контрольори имат възможността да надникват в банковите сметки на гърците с „издути” банкови сметки, защото премахването на банковата тайна се извършва с експресна процедура. Голяма гръцка банка се очаква да учреди специален отдел и скоро ще може да осигури директна връзка на контролните органи със сметките, които смята за необходимо да бъдат отворени, поради наличието на съмнения, че парите в тях са продукт на укриване на доходи.

Категории: Криминална хроника укриване на доходи банкови сметки орган за преследване на финансовите престъпления данъчни власти
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus