Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Финансовото министерство се заканва на големите акули

01 Април 2011 / 16:04:40  GRReporter
1171 прочитания

Поредният пакет от мерки и инициативи пусна Министерството на финансите в борбата с бича на гръцката икономика – данъчните измами. В окото на контролните органи влизат този път собствениците на скъпи недвижими имоти, които са „пропуснали” да си платят данъците в последните години. Също така и тези, които декларират минимален годишен доход, а се радват на големи къщи, вили, яхти и други луксове.

Песента, която пее финансовият министър Георгиос Папакоинстантину звучи ужасно позната, защото борбата с данъчната некоректност е широко промотирана още от началото на мандата на управлението на Георгиос Папандреу преди повече от 18 месеца. Малко обаче се оказа, че е направено за това.

Предизборният лозунг на сегашния премиер на Гърция гласеше „Пари има!”, когато отиващите си държавници от Нова Демокрация признаха, че проблемите със събирането на приходите в бюджета изглеждат непреодолими. Накрая се оказа, че пари има само в плановите сметки, защото реално несъбраните взимания за държавата за 2009 година достигнаха почти 36 милиарда евро.

Поради тази причина този път правителството отмести поглед от малките риби, т.е. малки търговци и магазинчета, които не издавали касови бележки и се насочи към големите акули. Освен имотните, данъчните погват и заетите на свободна професия високо платени специалисти като лекари (отново), футболисти, юристи, нотариуси и дори певци, които прибират солени хонорари, но плащат смешни данъци. Публичният сектор ще се опита да си разчисти сметките и с неговите наематели, които не са си плащали задълженията от доста време. Например Министерството на културата и туризма е дало една значителна част от недвижимите си имоти под наем, а от тях няма почти никакви приходи.

За да се намерят конкретните групи физически и юридически лица, които са в сърцето на проблема с данъчната некоректност, финансовото министерство създаде пет работни комисии. Те стигнаха до заключението, че незабавно трябва а се направи данъчна проверка на почти 10 хиляди души, които притежават имоти на стойност над един милион евро всеки и не са платили данъка за скъпите имоти за една или повече години през периода 1997-2007. Други 1,7 хиляди търговци от голям мащаб, за които има сериозни съмнения, че „готвят” сметките си и 150 физически лица, определени като високорискови в очите на данъчните също ще минат на детайлна проверка. Министерството се заканва и на тези, които са придобили имоти, без значение малки или големи, в последните години, но не са ги декларирали, както изисква законът.

Контролните органи са подготвили специални проверки за длъжниците към държавата, които живеят в чужбина. По всичко личи, че гръцките данъчни са решили да се превърнат в данъчен Интерпол и ще гонят местните данъкоплатци и на чужда земя. Това звучи изключително амбициозно, но до края на годините ще стане ясно до колко плановете могат да станат реалност.

Всички данъкоплатци, които не си покриват навреме данъчните задълженията, социално-осигурителните вноски или други държавни взимания, но имат скъпи имоти на островите Санторини и Миконос или бизнес офиси в района на Атики, също трябва да се страхуват от данъчните. В това число се включват и собствениците на скъпи имоти, които дължат на държавата над 200 хиляди евро. Готови за контролна проверка трябва да са и 4117 собственици на бензиностанции, които не са платили акциза за търгуваните горива в последната година. Последни, но не на последно място са и големите дистрибуторски фирми, които работят със здравната система, както и доставчиците на стоки в големите супермаркети.

Освен очевидните нарушители, които явно от години не са си плащали задълженията към държавата както трябва, Министерството на финансите ще изпрати данъчните на проверка в 1150 от най-големите компании и корпорации в страната. Под светлината на прожектора ще попаднат банки, застрахователни дружества и производители с годишен оборот над 30 милиона евро, както и публични компании на Атинската борса с годишен оборот от 10 милиона евро по данни от 2009 година. 

Категории: ИкономикаПазари ДДС данъчни измами закъснели плащания Гърция
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus