Снимка - вестник Етнос
Агенция Fitch понижи кредитния рейтинг на Гърция с три пункта - от ВВ+ на В+ и постави страната в режим на наблюдение за евентуално ново понижение. Рейтинг В+ означава слаба финансова стабилност, сигурността в изплащане на задълженията към кредиторите в дългосрочен план е малка.
Аргументите на агенцията са, че Гърция е изправена пред огромни предизвикателства, които й пречат да прилага стриктно Програмата за финансова стабилност, съгласувана с Европейската комисия, Европейската централна банка и международния валутен фонд. Програмата включва поредица от мерки за финансова дисциплина и структурни реформи, за да може гръцкото правителство да си върне доверието на пазарите и да намери нов модел за развитие на гръцката икономика. Според анализаторите на Fitch политическата нестабилност и несигурността дали ще се приложи програмата за финансова консолидация са се повишили значително. те смятат, че в същото време се повишава вероятността да закъснее поредният транш от заема от МВФ и Европейския съюз. След обявяването на понижения кредитен рейтинг от агенцията заявиха, че едно удължаване на срока на плащането на облигациите ще се смята за фалит.
“Кредитният рейтинг на Гърция би могъл да слезе и до ССС, което ще означава, че вероятността страната да преустанови плащанията е много висока”, се казва в официалното съобщение. Другите две световни агенции за кредитен рейтинг Moody’s и Standard&Poor’s вече оцениха Гърция на В1 и В респективно. Въпреки това гръцкото финансово министерство видя световна конспирация в решението на Fitch. “Решението идва в момент, когато мисия на Международния валутен фонд, Европейската комисия и Европейската централна банка е в процес на оценяване на напредъка на Гърция и е повлияна от непрекъснатите слухове, които се разпространяват от печатните и електронните издания”, се казва в неговото съобщение.
В същия момент в интервю за австрийския вестник Стандарт френският финансов министър Кристин Лангард заяви твърдо, че преди Гърция да получи каквато и да е нова финансова помощ трябва да представи доказателства за извършени реформи. Спряганата за нов изпълнителен директор на Международния валутен фонд дама заявява, че Гърция трябва да направи повече от това, което е направила през последните 12 месеца. Все пак Кристин Лангард казва, че не очаква преструктуриране на гръцкия дълг.