Ново понижение на кредитния рейтинг на четири гръцки банки последва тази седмица. Оценката на дългосрочната кредитоспособност на EFG Eurobank, Алфа Банк, Пирея и Националната банка на Гърция спадна от ВВВ+ на ВВВ с отрицателни перспективи за бъдеще. ВВВ е най-ниският рейтинг, при който се препоръчват инвестиции. От агенцията за кредитна оценка Fitch съобщиха, че понижаването на рейтинга на банките е в пряка зависимост с вече подкопаната рентабилност на гръцките капитали като цяло. И четирите гръцки банки са активни на българския пазар. EFG Eurobank е собственик на Пощенска банка, Националната банка на Гърция на Обединената Българска Банка, а Алфа и Пиреос имат стотици клонове в България.
Финансовите анализатори допълват, че „мерките предприети за подобряване на финансовото положение на Гърция ще имат значително въздействие върху реалната икономика. Това пряко ще се отрази на търсенето на кредити и ще окаже допълнителен натиск върху качеството на капитала.” С други думи с повишаване на цената на заетия капитал, банките ще трябва да увеличат лихвените проценти. Търсенето на кредити ще спадне, което съответно ще отслаби рентабилността на търговските банки. Независимо, че специалистите от Fitch оценяват като положителна диверсификацията при приходите на банките от страните от югоизточна Европа, рискът все още е голям поради ширещата се рецесия в тези райони.
След оповестяване на новото кредитно понижение на търговските банки, стойностите на spread показателя „изхвърчаха” в нови висини. Стойността на spread между десет-годишните гръцки облигации и немските съответни облигации се покачиха до 342 базисни пункта от 315 в началото на деня.
В същото време министърът на финансите Георгиос Папаконстантину заяви, че решение за въвеждане на допълнителни мерки за понижаване на публичния дефицит няма да бъде взето преди завършат разговорите с представителите на Европейската комисия. „Правителството е готово да предприеме всички необходими мерки за преодоляване на икономическата криза, както и изпълнението на целите на Програмата за стабилност и развитие,” бе категоричен Папаконстантину.