Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Георгиос Папандреу няма да подава оставка

23 Октомври 2011 / 13:10:43  GRReporter
1695 прочитания

Връщането на Георгиос Папандреу от Брюксел в Атина с “добрия”, със “средния”, или с “лошия” сценарий под мишница, и в трите случая се свързва с един труден период за страната, и съответно за правителството.

Националната “линия” е конкретна, гръцкият премиер я представя на двойната среща на върха, сблъсъкът между Германия и Франция относно спасителния план е налице, и взривоопасният климат в парламентарната група на ПАСОК се разпространява вече към върха (министерския съвет), като излъчва послания за политически инициативи “тук и сега”.

От сценариите, които се чуват и регистрират, някои “горят”, а други “тлеят”, в смисъл, че правителството и депутатите са стигнали до края на силите си и търсят “събитието”, което ще ги спаси. От кабинета на премиера са приели вече редица доклади, някои от тях с драматичен тон, а други с нещо повече от намеци, съдържащи прогнози за бързо развитие на събитията в политически аспект.

"Всички сценарии водят до развитие на политическите събития, дори и до избори", констатира висш правителствен фактор, като подчертава, че разговорът, който трябва да бъде проведен с премиера и членовете на правителството за “следващия ден” трябва да е искрен, задълбочен и освободен от “табута” и заобикалки.

Параметри

Дилемите съществуват и навременният им отговор е необходим. През последните дни – преди и след гласуването, което “сви” депутатите от управляващата коалиция до 153-ма – бяха проведени последователни заседания на премиерския екип, със или без премиера. Там се договориха да разгледат “картата” с възможните сценарии за страната, като се вземат предвид променливите (определящи) параметри, които държи в ръцете си френско-германският дует за преодоляването на кризата.

Основната дилема, която бе описана, е тази, която води до необходимостта от гласуване на новия договор за заем от Парламента, което според достоверни източници, този път изисква на практика квалифицирано мнозинство и 180 гласа. Парламентарната група на ПАСОК вече е предупредила за границите си, но и една импровизирана “анкета” в министерския съвет показва, че мнозинството от членовете му искат тежестта на решението да бъде поета и от опозицията.

А сценарият с евентуалната оставка на Георгиос Папандреу? "Няма да си подам оставката, продължавам борбата за спасяването на страната", това е казал на сътрудниците си Георгиос Папандреу, в желанието си да отговори на онези, които смятат, че оставката му стои на дневен ред, за да се ускорят действията за съставяне на кабинет от “нов тип”.

А що се отнася до сценария за съуправление, линията на кабинета предполага договор за съгласие на Папандреу и Самарас. За всички е явно, че г-н Самарас е отхвърлил всяка възможност за съгласие, а бурният сблъсък при последната среща на двамата лидери изключва на практика подобна вероятност.

Трите сценария

Изчакването, предсрочните избори и референдумът

"Няма да подам оставка", това е посланието на Георгиос Папандреу.  Кръгове от кабинета напомнят упоритостта на г-н Папандреу, предвиждат обширни дискусии в ядрото на правителствената група и политически инициативи, които първоначално “ще нулират километража”. Премиерът е решил да изслуша всички предложения на министрите и е отворен за промени, които ще придвижат реформите и ще предложат “противотежести” за засегнатите социални групи.

Новият договор за заем, който може да бъде договорен днес, или в сряда, е свързан с гласуване в парламента. Дилемата на 180-те депутати, т. е. на квалифицираното мнозинство за одобряването на новия заем, се завръща и то с по-голяма сила, и явно ще бъде върхов момент през следващата сесия. Дали Нова Демокрация ще каже “Да”? "Не на всичко, е постоянният й отговор", казва един от министрите, като смята за невероятно постигането на съгласие с Нова Демокрация. Следователно избори? Сигурното е, че в правителството вече не изключват вероятността от предсрочни избори, макар че смятат този сценарий за катастрофален.

Една импровизирана анкета в министерския съвет разкрива, че предложението за референдум се отхвърля от болшинството министри. Само Харис Кастанидис (който се върна на необходимостта от политическа легитимност) и Димитрис Репас, който смята, според информации, че около него ще се обединят народните маси, продължават да говорят за референдум. А Янис Рангусис, който първоначално не отхвърляше тази възможност, сега я подминава. Освен това запознати твърдят, че референдумът може да изостри вътрешните колебания и да се заиграе опасно с взривоопасната социална смес.

На масата на преговорите и евентуални промени в кабинета

Нещо, което премиерът няма да изостави (ако не се появят нови обстоятелства), са опитите му да определи необходимата нова отправна точка, в новия цикъл, с новия договор, който се обсъжда в Брюксел.

Министри, които не са съгласни с погледа към изборите, предлагат “напрежение” и сега при структурните промени да се задейства механизмът на развитието и да се осъществят значителни промени в правителствената схема. Какво имат предвид те?

Че премиерът заедно с вицепремиерите трябва да поеме ежедневния контрол на хода на правителственото дело във всяко министерство, да предостави време и да преодолее трудната зима, която предстои. "Искаме една национална Гърция, за да се постигне обединението в най-трудния момент", твърди министър, който често разговаря с Георгиос Папандреу и не отхвърля идеи при обсъждането на промени в кабинета, които съдържат личности от различни области, но и депутати от ПАСОК от “силната скамейка”. А другата страна на медала?

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus