Ще бъде ли гласуван новият закон за парламентарните избори? Ще си спечели ли Гърция загубената територия във външнта аполитика? Ще успее ли Андонис Самарас да спаси Нова демокрация? Това са някои от множеството въпроси, с които ще се сблъскаме в следващите месеци.
Правителството заяви, че е решено да осинови германския модел и да активира нови процеси за генерирането на политически кадри. Изпълнени с амбиция са плановете на министър председателя Георгиос Папандреу и министъра на вътрешните работи Янис Рангусис за промяна на избирателния закон и смела административна реформа, която ще намали с две трети броя на кметствата като елиминира съществуването на досегашните общини и въведе институцията на избираем районен управник.
Министър Рангусис вече е назначил комисия от учени, които да направят своите предложения за „новата архитектура” на административното разпределение на страната, така че през есента общинските избори да се проведат според новата административна карта. Ще продължава и реформата според плана „Каподистрия” и „Каподистриа 2”, които целят създаването на силни местни управи, които да функционират като местни правителства.
Новият законопроект за промяна на избирателната система по модела на германската се очаква да срещне недоволството на Нова демокрация, като без нейната подкрепа ще бъде незвъзможно той да бъде гласуван.
В момент когато министър председателят говори за заплаха на суверенитета на държавата заради икономическата криза, пред която е изправена правителството ще трябва да вземе трудни решения за външната политика, където трите основни теми (за името на Бившата Югославска Република Македония, за Кипърския въпрос и гръцко-турските отношения) ще се движат с бърза скорост. Според първия заместник-министър на външните работи Димитрис Друцас Гърция трябва да поеме инициативи. Така страната ще може да си възвърне загубения политически капитал през последните шест години. Така, Атина ще се опита да заяви присъствието си в районите на Близкия изток, страните в Централна и Източна Европа и на Балканите, с които е „запуснала” връзките си.
Решаващ за икономиката на Гърция ще е първият месец на новата година. Според източници правителството ще изчака идването на представителите от Европейската комисия в средата на тази седмица преди да изпрати плана за стабилизация на държавата в Брюксел, който ще бъде предаден неформално вероятно на 15 януари.
Пред опозицията стои друг въпрос – дали Андонис Самарас ще успее да спаси Нова демокрация и да запази единството на партията, така че да спечели гласовете на избирателите на общинските избори през есента и да смекчи влиянието на дясната ЛАОС?