Гърция не е готова и не желае икономически реформи, които ще доведат до намаляването на обществения сектор и ще допринесат за развитието на икономиката, казва в годишния си доклад известната финансова групировка Goldman Sachs. Според институцията нито една от двете големи партии Нова демокрация и ПАСОК няма да пристъпи към неотложните промени и предвижда, че Европейската комисия ще престане да бъде снисходителна с Гърция и ще започне да й налага много по-строги финансови условия на надзора.
За досегашното гръцко правителство анализаторите на Goldman Sachs констатират, че не е успяло да извърши необходимите реформи, а за социалистите от ПАСОК припомнят, че въпреки че са вкарали страната в еврозоната, като правителство политиката им се свързва с дългогодишен дисбаланс на гръцката икономика. Институцията отбелязва, че мерките, които и двете партии са обявили по време на предизборната борба са недостатъчни. В същото време в доклада се отбелязва, че избирателите вече са готови за решителни икономически реформи, в политическия елит има разбиране, че тези реформи са неизбежни, но дори и новото правителство има политическата воля да ги проведе, малко е вероятно това да се случи.
От Goldman Sachs признават, че рецесията е засегнала Гърция по-малко, отколкото други страни в еврозоната, но твърди, че възстановяването на гръцката икономика ще закъснее в сравнение с останалите страни от еврозоната. Анализаторите на институцията констатират, че се налага ревизия на сегашния модел на развитие на страната, който вече е изчерпан и не може да даде нищо повече. По отношение на фискалната политика те смятат, че бюджетният дефицит е многогодишен проблем, а не е скорошен и в следствие на икономическата криза и настояват, че трябва рязко да се намали вътрешният дълг, за да престане Гърция да плаща прескъпо заемите си. Goldman Sachs е категоричен, че дори и Гърция да успее да състави един балансиран бюджет, ще продължи да плаща лихви по дълга си, които са на стойност 13 милиарда евро.
От известната финансова къща алармират и за осигурителната система в Гърция, която в съчетание с демографските тенденции в следващите години са предпоставка за нова, голяма криза в националната икономика. Според анализаторите няма никаква индикация, че новият икономически екип ще ограничи разходите в обществения сектор. От Goldman Sachs са много скептични, че новото правителство ще успее да се справи с това, с което не успяват да се справят всички предишни гръцки правителства – повишаването на доходите на населението и борбата с неплащането на данъците.