Световните борси като че ли започнаха да коригират растежите си от началото на годината, след като за втора седмица главните индекси записаха загуби. Тази седмица Dow Jones затвори на 9487.7 пункта - загуба от 2.2%. Nasdaq затвори на 2047.8 пункта с загуба от около 3%. S&P 500 също затвори седмицата с загуба - от 2.4%, на 1025 пункта. Отвъд океана, лондонският FTSE 100 също загуби около 2.5%, затваряйки на 4995.7 пункта. Японският Nikkei 225 загуби 3.5% тази седмица и затвори в петък на 9731.8 пункта. Атинската борса затвори на 2593.4 пункта, загуба от 0.6%. Вниманието на западните анализатори ще е обърнато към това как ще отговори борсата на резултатите от вчерашните парламентарни избори.
Те бяха спечелени от ПАСОК, след като 'кампанията за икономически реализъм на Костас Караманлис не успя да победи големите обещания на Георгиос Папандреу', както написа британския вестник Таймс. Още не е ясно как ПАСОК смята да плати за тези обещания, продължи ветсникът. От Ройтерс също акцентираха върху факта че Гърция страда от ниски приходи, голям бюджетен дефицит, и най-ниския кредитен рейтинг в еврозоната.
От Moody's, една от трите водещи реитинг агенции, заявиха че ще следят внимателно първите стъпки на новото правителство, особенно фискалната отговорност. Гърция има срок до ноември да предаде бюджет за 2010, и много западни финансисти са любопитни да видят как Папандреу планира да финансира планове като този да увеличи минималната заплата. Според изказвания на членове на партията, тя разчита на това правителството моментално да прибере 6 от 31 милиарда евро дължими данъци.
Една добра новина от корекциите на световните индекси, е че цената на петрола продължава да се движи около $68 и $69. За това спомогнаха и данните, че безработицата в Щатите удари 26-годишен рекорд - 9.8%. Също така тази седмица, Русия съобщи, че е започнала на произвежда над 10 милиона барела петрол на ден и така се превърна в най-голямата самостоятелна производителка в света.