Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Гражданите негодуват срещу отмяната на данъчните стимули за събиране на касовите бележки

21 Юни 2011 / 13:06:19  Виктория Миндова
1188 прочитания

Финансовото министерство премисли за пореден път взетите от него решения и обяви, че ще промени правилата въведени от 2010 за събирането на касови бележки от данъкоплатците. Миналата година тогавашният министър на финансите Георгиос Папаконстантину обяви, че гражданите трябва да оправдаят приходите си, като покажат на данъчните касови бележки за закупени стоки и ползвани услуги.

През февруари 2010 Папаконстантиму обяви, че при данъкоплатците, които декларират до необлагаемия минимум от 12 хиляди евро, трябва да съберат касови бележки на стойност поне шест хиляди евро. За гражданите, които декларират доход над 12 хиляди евро, касовите бележки трябваше да представляват 30% от декларираната сума.

Всички граждани имаха право да представят пред данъчните касови бележки до 15 хиляди евро и тогава спрямо техния доход имаха право да получат връщане на част от платения данък, което можеше да стигне 1500 евро. След май месец 2011 се разбра, че гражданите са взели много присърце мярката със събирането на касови бележки. На последната пресконференция на Георгиос Папаконстантину като финансов министър стана ясно, че за данъчната 2010 година четирима на всеки десет данъкоплатци са получили обратно част от платения данък. Ако не съществуваше мярката с връщането на данъка от събраните касови бележки, увеличението в държавната хазна можеше да стигне и един милиард евро, призна почти с търга Папаконстантину. По последна информация финансовото министерство е върнало около 700 милиона евро на стотици хиляди данъкоплатци.

Поради тази причина от догодина гърците ще са задължени да продължат да събират бележки, за да докажат къде са си изхарчили парите, но няма да съществува стимулът за връщане на част от платения данък. Междувременно, икономическите специалисти на управляващите подготвят новия данъчен закон. В него ще се включат поредното повишаване на акциза на горивата и на безалкохолните напитки, ще се вдигне ДДС за ресторантьорските услуги, ще се повиши данък сгради и пътния данък, както и извънреден данък върху прихода.

GRReporter потърси мнението на данъкоплатците за смяната на курса в данъчната политика, особено в момент когато правителството продължава да ги залива с нови извънредни данъци и такси, не намалява разходите в бюджета, но отрязва и стимула на връщането на 10% от събраната сума на касовите бележки.

„Не знаех, че ще отменят мярката с връщането на част от платения данък според събраните касови бележки. Много жалко”, заяви 32-годишната Мария, която работи в застрахователна компания. Миналата година тя е събрала над 6000 евро в касови бележки, според които й се полага 531 евро връщане на данък за 2010, изчислени спрямо годишния й доход. Мария казва, че мярката е правилна, но е приложена в погрешна посока. „Трябва да има стимули за данъкоплатците. Искаха да съберат повече пари в държавната хазна, вместо да съсредоточат вниманието си около намаляване на данъчното укриване от малките търговци”. Според нея това трябва да е целта на събирането на касови бележки, а дупката в приходите да се запълни от окастряне на разходите в бюджета, вместо да се обира последния цент от джоба на обикновените граждани, казва младата жена.

„Ще продължа да събирам бележки и тази година, макар че оттеглиха връщането на част от данъка, защото в тази страна всичко се променя. Не одобрявам промяната, но нищо не мога и да направя в момента,” казва 34-годишната Антигони, която тази година е събрала общо с мъжа си касови бележки за около 16 хиляди евро. Според нейните изчисления, им се полага да се върнат около 1500 евро от данъчното, а с парите възнамерява да отиде на почивка. „Ако отменят официално мярката, смятам, че много хора ще престанат да събират бележки за всяка малка покупка, която правят. Освен това с по-високите данъци, много търговци ще продължат да фалират и накрая приходите им (на правителството) отново ще се окажат по-ниски от очакваните”. Тя обясни, че самата процедура по събирането на касови бележки през годината е изключително досадна. „Събираш хвърчащи бележки, за които търсиш определено място, след това всеки месец ги броиш и изчисляваш общата им стойност и ги разпределяш по групи”. Когато дойде време за вкарването им към данъчната декларация се проверяват отново и ако по някаква случайност се окаже, че се е изтрил данъчния номер на търговеца, трябва да се махнат от купчинката с изчислените бележки, защото е невалидна пред данъчните и сумата да се сметне на ново.

„Миналата година събирах касови бележки, но тази година вече не се занимавам с това”, заяви Ана, която работи като продавачка в магазин. Тя разказа, че в повечето случаи и нейните клиенти не си взимат касовите бележки въпреки министерското решение, защото хората като цяло не вярват, че мярката има реален принос към борбата с укриването на данъци. „Дори и да събирам бележки, никога не мога да събера достатъчно, за да имам връщане на данък”. Тя добавя, че при майка й, която е работещ на свободна професия ще има връщане на данък, който е около 1000 евро. Въпреки това, тези пари пак отиват в държавата, защото с увеличението на осигуровките и други такси, майка й е закъсняла с плащанията и парите ще отидат за погасяване на тези задължения. „Аз не събирам бележки, защото вече почти не правя големи покупки. С разходите ми от две до пет евро за кафе и баница, които харча през деня, трябва да се напълня с хиляди хартийки, за да събера 6000 евро в касови бележки, за да не ме обложат с някакъв данък. Накрая обаче винаги има някакъв начин да си вземат върнатите пари обратно”.

Категории: ИкономикаПазари данъци касови бележки върщане на данък
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus