снимки: skai.gr
Борба рамо до рамо за политическото надмощие сред гражданите водят управляващата Нова демокрация и радикалната левица СИРИЗА, според резултатите на политическия барометър за месец февруари.
Сините отстъпват с незначителна разлика в категорията “за кого бихте гласували, ако имаше избори сега”, но водят с голяма преднина в другата категория: “кой смятате, че ще спечели изборите”.
В същото време гражданите продължават да предпочитат да бъдат управлявани от тройната коалиция. Все пак разликата между коалиционния кабинет и едно потенциално правителство на левите е намаляла през последния месец.
По-конкретно според изследването на агенцията за социологически проучвания Public issue политическото влияние на СИРИЗА е 29 на сто срещу 28,5 на сто за Нова демокрация.
Златна зора продължава да се намира на трето място в предпочитанията на избирателите с подкрепа 11,5 на сто. Незавимите гърци също запазват позицията си и са на четвърто място с процент 8 на сто.
Двамата партньори на Нова демокрация в правителството – ПАСОК и Демократичната левица отчитат загуби от 1 на сто в сравнение с миналия месец. ПАСОК е на пето място със 7 на сто, следвана от Демократичната левица с 6 на сто. Комунистическата партия е на последно място с процент на политическо влияние – 5,5 на сто.
От друга страна 48 на сто от участниците са заявили убеждението си, че ако изборите се провеждаха сега, победителят щеше да е Нова демокрация. Съответният процент за радикалната левица е 38 на сто. Този резултат променя напълно картината от преди месец, когато преднината бе на страната на левите: 44 на сто срещу 39 на сто за управляващите сини.
Крайнолевите водят в класацията за най-добра опозиция с 31 на сто, следвани от “никоя партия” с резултат 26 на сто, Независимите гърци с 15 на сто, Златна зора и Комунистическата партия – с 12 на сто.
В категорията “най-подходящ за пеример” преднината е на страната на лидера на Нова демокрация Андонис Самарас, който е подкрепен от 46 на сто от участниците. Подкрепата за Алексис Ципрас е 25 на сто. 26 на сто от участниците в изследването са заявили, че никой от двамата лидери не е подходящ за премиерския пост.
От друга страна е намаляла разликата между възможните алтернативи за управлението на страната. Тройната коалиция продължава да води с 37 на сто (при резултат 40 на сто през януари), а еднопартийно правителство на СИРИЗА подкрепят 23 на сто (при 19 на сто миналия месец) от участниците. Второто място в тази класация продължава да се заема от “никое от двете правителства”, избор подкрепен от 36 на сто от анкетираните.
Независимо от политическите си възлгеди 72 на сто от участниците смятат, че Гърция се намира на погрешен път срещу 21 на сто, които подкрепят упражняваната политика. 63 на сто от участниците искат дълбоки промени в обществото, докато 23 на сто не се колебаят да заявят, че е необходима коренна промяна, която ще дойде след революция.
Най-бунтовнически настроени са симпатизантите на Комунистическата партия в процент 61 на сто, на Златна зора – 40 на сто и Независимите гърци – 37 на сто. Гласоподавателите на партиите, които участват в управлението са най-отдалечени от подобна перспектива: 6 на сто от симпатизантите на ПАСОК, 10 на сто от Нова демокрация и 13 на сто от Демократичната левица.
38 на сто от анкетираните са на мнение, че икономическото състояние на Гърция ще се подобри през следващите пет години, докато 35 на сто предвиждат задълбочаване на кризата.
Вероятно повлияни от решението на правителството да върне насилствено на работа служителите в градския транспорт и докерите, 80 на сто от гърците очакват покачване на напрежението на пазара на труда и само 13 на сто са на обратното мнение. Промяната в настроението проличава веднага, когато се сравнят данните на Политическия барометър през изминалия месец: 62 срещу 29 на сто.
В същото време прави впечатление увеличението на популярността на партиите. Най-голям е процентът на ПАСОК, която отчита скок от 7 на сто. Въпреки че продължава да заема челна позиция, Демократичната левица няма никаква промяна от януари и според експерти това се дължи на участието й в правителството.
Спад бележи и популярността на нейния лидер Фотис Кувелис, въпреки че продължава да води класацията. На второ място в премиертър Андонис Самарас, който е увеличил популярността си с 2 на сто, следван от Алексис Ципрас.
На четвърто място се намира Панос Каменос с процент 33 на сто. Следва Алека Папарига с 31 на сто, чиято популярност отбеляза скок от 6 на сто, вероятно заради бурните протести на комунистическия синдикат ПАМЕ.
На шесто място се намира лидерът на ПАСОК Евангелос Венизелос с 25 на сто, а на последно – лидерът на Златна зора Никос Михалолиакос с 18 на сто.
Огромното мнозинство или 96 на сто от анкетираните определят данъчната система като несправедлива. 60 на сто са на мнение, че гражданите, които крият доходите си са “прекалено много”, а 31 на сто – че са “доста”.