Снимка: Имерисия
Икономическата криза образно казано сложи на диета гърците, които са започнали да консумират значително по-малко сирене фета. Това съобщи изданието Имерисия, което се позовава на производители от сектора. В последната година те наблюдават спад в приходите си, който се дължи не само на по-високите данъци и държавни такси, но и на намаленото потребление. „Не предполагахме, че кризата може да засегне до такава степан консумацията на фета и хранителните навици на хората като цяло, при положение, че бялото сирене присъства на трапезата на всеки грък”, казват производителите. Тяхната оценка е че продажбите на типично гръцкото бяло сирене са намалели с шест на сто, което се отбелязва като безпрецедентен спад.
Като национален продукт, консумацията на фета сирене и кашкавал в Гърция е най-голяма в сравнение, с която и да е друга точка на света. Средната годишна консумация на фета на глава от населението е изчислена на около 12 кила на човек, а при кашкавалът средно консумираната стойност достига до 25 кила на година. След разгара на кризата, хората в Гърция са ограничили до голяма степен излизанията си по таверни и ресторанти, което е и причината за по-ниската консумация на млечните продукти. В момента производителите от бранша залагат най-големи надежди на туристическия период, който е пряко свързан с повишението на консумацията в ресторантьорството. „Храната и питиетата са неизменно свързани с туризма и почивките”, казват производителите и очакват отрицателната тенденция да се прекъсне.
Стагнацията на местния пазар накара производителите да обърнат поглед към външните пазари, така че да могат да реализират стоката си, но и да запазят обема на печалбата. В тази връзка предприемачите обръщат поглед към страни извън стария континент. Според тях Европа е „бита карта”, защото конкуренцията е много висока, изкупвателните цени са ниски и единствените печеливши от продажбата на фета остават големите вериги супермаркети. Нарастващ интерес към чисто гръцкия продукт се наблюдава основно в САЩ, Канада и Австралия, но в момента се отварят нови търговски коридори към Китай и други азиатски страни.
Според Института за икономически и индустриални проучвания спадът в потреблението на някой хранителни стоки е достигнал дори 25%. В условията на фискална консолидация, по-високи данъци и по-ниски заплати, 94% от гърците са променили пазарните си навици , съобщава Антена. Седем на всеки десет души храчи пари, които са пряко свързани с нуждите на домакинството, а 60% от тях търсят по-евтини стоки, отколкото до сега предпочитаните. Нещата обаче явно все още не са толкова черни, защото 73% от запитаните са заявили, че си отделят пари настрана за нови дрехи.