Снимка: нафтемборики
Агенцията за управление на външния дълг изготви и обяви офертите в програмата за 50-процонетово намаление на дълга предвидена за местните и чуждестранни инвеститори, които притежават гръцки държавни облигации . Преговорите с частниците започват от днес, като крайната цел на програмата е гръцките задължения да олекнат с 100 милиарда евро до средата на следващата година. Изключително важно в програмата да вземат максимален брой кредитори и общият дълг, който те държат да спадне на около 103 милиарда евро от 206 милиарда евро, както е днес.
Държавните облигации, които са на стойност 200 милиарда евро, ще бъдат заменени (roll over) доброволно с нови облигации на стойност 70 милиарда евро и още 30 милиарда евро пари в брой. Сумата в брой ще бъде покрита от втория договор за финансова помощ, който новото правителство на Лукас Пападимос трябва да ратифицира час по-скоро, за да може Гърция да получи поетапно 130 милиарда евро до 2014. Средното ниво на лихвите по-новите облигации ще бъде 6%, като ще зависи от срока на техния падеж и ще варира между 5,5% до 8%.
Гръцкото предложение е за облигациите, които са с падеж до 2020 да бъдат заменени с 85% от новите намалени държавни облигации и 15% кеш. Облигациите с падеж до 2014 ще бъдат заменени с 80% от новите книжа с намаления номинал, а останала част от сумата ще се изплати в брой. Дългосрочните облигации, които трябва да се изплатят след 20-30 години ще бъдат компенсирани с около 30%-40% пари в брой, а останала сума ще бъде вложена отново в номинално по-ниски държавни облигации.
Предложението на Международния съюз на банките (IIF) има две основни направление, които се отнасят до местните и чуждестранните кредитори. За външните притежатели на гръцки държавни облигации, които са на стойност около 140 милиарда евро съюзът предлага да бъдат заменени на наполовина с нови номинално намалени облигации с 22-годишен падеж. Те трябва да бъдат гарантирани от Европейския механизъм за финансова стабилност (EFSF) с 29,74 милиарда евро. Лихва ще варира от 5,5% до 7,5% и ще се влияе от разликата между текущия номинален темп на изменение БВП и това, което се очаква да достигне в периода до края на падежа.
За гръцките притежатели на държавни облигации, като банки, пенсионни фондове и други финансови организации, които общо държат около 65 милиарда евро гръцки дълг Международния съюз на банките предвижда окастрянето (haircut ) да достигне 37%. За останалите 63% предложението е да се заменят с новите номинално намалени облигации, които ще имат 15-годишен падеж и лихва от 8%.
Във вторник вечер шефът на Международния съюз на банките (IIF) Чарлз Далара ще се срещне с премиера на Гърция Лукас Пападимос, за да изяснят детайли около сделката за окастряне на гръцкия дълг притежаван от частни кредитори. Междувременно стана ясно, че намаляването на номиналната стойност на гръцките държавни облигации ще засегне и няколко публични дружества на Атинската борса, като две от тях се очаква да изпитат особено големи затруднения с капитала, след пускане на сделката в действие.
В петък се очаква да влезе на първо четене в парламента проектобюджета за 2012, като в същото време финансовото министерство преразгледа за пореден път целите по намаляването на бюджетния дефицит за 2011. В момента установената разлика между планирано и постигнато в оздравителната икономическа програма на Гърция е около два милиарда евро, а след актуализирането на дефицитните нива ще се намали на един милиард евро. В края на тази седмица трябва да дойде и надзорната тройка, която да установи с точност какво трябва да се направи до декември, за да може да се изплати шестия транш от финансовата помощ на стойност осем милиарда евро. Ако всичко върви по план, решението за отпускане на помощта ще излезе преди края на ноември тази година, заяви председателят на съвета на финансовите министри от еврозоната Жан-Клод Юнкер.