Световните борси забавиха прогреса си, след спадове на акциите на големи банки и след спада в цената на петрола. Dow Jones затвори със загуба от 0.2% на 10318 пункта. Nasdaq падна с 1.7%, и затвори в петък на 2145 пункта. S&P 500 също загуби около 1% и затвори седмицата на 1091.4 пункта. Nikkei падна с 2.9% и стигна до 9497.5 пункта. FTSE 100 затвори със загуба от 1.5%, и приключи на 5256.2 пункта. Атинската борса падна с близо 8% след като инвеститорското доверие в гръцката икономика удари ново дъно – Гърция падна до 71во място на класацията за конкурентноспособност на Световния Икономически Форум и е след Египет и Ботсвана.
Още една причина за спада на Атинската борсата е сривът в цената на акциите на най-големите гръцки банки – Европейската Централна Банка сложи под съмнение бъдещи финансови помощи към гръцките банки. През последната година ЕЦБ е дала на заем близо 42 милиарда евро на гръцки банки. След новината акциите на Националната Банка на Гърция паднаха с 7%, на Alpha Bank с 3%, и на Eurobank с 7.5%.
Вестник „Daily Telegraph” написа, че „Гърция е вече толкова зле икономически, че дори не може вече да се крие зад изостаналият Юг на еврозоната” – имайки предвид Испания и Италия. Жан-Клод Трише е на същото мнение – според него гръцката икономика е „много близо до загубата на всякакво доверие”.
Статията се позовава на данни от туристическия сектор – 20%-ов спад на доходите от 2008 ма година, въпреки че в Турция за същия период има растеж.
Великобритания също се бори с притеснения за финансовата си позиция. Това помогна на еврото да се качи над 90 пенса за паунд. На острова както в Гърция, държавният дълг излиза извън контрол и може да доведе до понижаване на кредитния рейтинг, за първи път в историята на кралството. Великобритания, обаче, излезе от рецесия – както и повечето западно-европейски държави.
Източна Европа ще трябва да почака преди да чуе толкова хубави новини. Според ЕЦБ „това ще е регионът с най-бавен икономически ръст в света”. Анализатори от консултантския гигант PriceWaterhouseCoopers заявиха че страни като България и Балтийските републики, които са най-зависими от чужд капитал ще страдат най-много. „Полша, Словакия и Чехия – които са по-независими, ще могат да гледат към бъдещето с оптимизъм”.