Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Гърция е най-корумпираната страна в Европа

05 Декември 2012 / 15:12:54  Анастасия Балездрова
1826 прочитания

Тази година страната заема 94-та позиция сред общо 176 държави, наред с още 7 страни, никоя от която не е член на Европейския съюз.

„През последните две години съм дал стотици интервюта за медии от целия свят. Всички питат за пенсиите на мъртъвците, мнимите слепци на Закинтос, адвокатите от Колонаки,  „съпротивата” на търговците в Идра, ненаказването на държавни служители, които извършват нарушения, напоследък и за „списъка на Лагард”. Това са нещата, които доведоха до днешния резултат”, заяви председателят на гръцкия филиал на международната организация "Трансперънси интернешънъл" Костас Бакурис.

Той посочи, че допреди няколко години гръцките правителства са приемали само откъслечни мерки срещу корупцията. „Те бяха неуспешни именно защото бяха разкъсани и преди всичко липсваше политическа воля за преборването с корупцията. Интересите на част от политиците и на различни гилдии не позволиха да бъдат предприети мащабни мерки. Бих допълнил, че най-голямата пречка бе липсата на политическа воля”.

Според Костас Бакурис Гърция вече разполага с необходимите „инструменти”. „Повечето от тях са заложени в новия меморандум. В сътрудничество с Ударната група (Task force) разработихме Пътната карта срещу корупцията, като всички действия ще са под надзора на Националния координатор. За съжаление все още има отпор от страна на различни кръгове. Но ако мерките бъдат приложени стриктно вярвам, че резултатът ни следващата година ще бъде по-добър”.

Както посочи, сред обществото съществува една подобрена тенденция срещу корупцията, която се споделя от 22 на сто от гърците. „Въпреки това не можем да кажем, че тези хора съзнателно избират да са срещу корупционните практики”, допълни Костас Бакурис. Част от тях не е изключено да са изразили това мнение, понеже вероятно вече нямат финансовите средства, за да платят рушвет и по този начин да си осигурят по-бързо и качествено обслужване в държавните инстанции.

Според него кризата в Гърция не е основната причина за покачването на корупцията. „За да се случи това трябва, освен финансовия натиск да съществуват още две предпоставки: Да съществуват възможности за корупция, каквито ние имаме много, както и липса на съпротива от страна на обществото”.

В този смисъл той допълни, че пословичното забавяне в отдаването на правосъдие действа много негативно. „Когато гражданинът вижда съдебни дела да се влачат с години несъмнено би могъл да прибегне до корупционни практики много по-лесно”.

Костас Бакурис подчерта, че една от най-важните стъпки в борбата срещу корупцията в институциите в Гърция да започнат отново да вдъхват доверие на обществото. „Началото трябва да поставят политическите партии и депутатите. Нашите предложения в тази насока са:

- публикуване на данъчните декларации на депутатите в интернет, като в тях трябва да се съдържа информация за финансовото им състояние от влизането им в политиката до днес,

- промяна на начина на контрол върху финансите на партиите,

- създаването на етичен  кодекс за депутатите и

- гласуването на закон за начина на фунциониране на партиите”.

Изследването на международния индекс за възприятие на корупцията се публикува всяка година и отразява възприятията за нивото на корупция според експерти, анализатори, учени и представители на бизнеса в съответните страни. 

Категории: Политика индекс за възприятие на корупцията Трансперънси интернешънъл партии
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus