Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Гърция е следващият Lehman Brothers

15 Декември 2009 / 21:12:09  GRReporter
1052 прочитания

Това атвърди директорът на Германския икономически институт Ifo Ханс Вернер Шин. Еврозоната няма да се срине заради Гърция, казва той. Но Гърция може да се превърне в следващия голям световен банкрут. Тези оценки не са случайни.  Атинската борса приключи деня с двупроцентов спад, а акциите на всички гръцки банки поевтиняха след като снощи гръцкият премиер Георгиос Папандреу обяви икономическите реформи на екипа си. Гръцките държавни облигации само за един ден се обезцениха с над 2,5 на сто.
    90-процентов данък върху бонусите в частния сектор и никакви бонуси в държавния, мораториум върху назначенията в държавните предприятия, замразяване на заплатите над 2000 евро на месец и драстично съкращаване на военните разходи през 2011 и 2012 година. Това са част от мерките, обявени от гръцкия премиер Георгиос Папандреу, за да обуздае огромния бюджетен дефицит на страната, който заплашва с банкрут цялата икономика.
    Реформите в гръцката икономика трябва да включват по – сериозно съкращаване на държавните разходи оценяват представителките на международната агенция зa кредитeн рейтинг Moody's, които са на посещение в Атина от началото на тази седмица. Според финансовите специалисти правителството трябва да предприеме радикални мерки за намаляване на разходите, залегнали в бюджета за 2010 година, защото в противен случай има реална заплаха от покачване на държавния дефицит от сегашните 113% до 120% от БВП до края следващата година.
    Първите коментари на агенцията са, че Гърция трябва да намери начин за по–големи съкращения в публичните разходи (с изключение на програмите, предвидени за финансирането на икономическия растеж).Представителите на Moody's са посетили Държавната хазна, където са направили преглед на данните за така наречените „сиви зони” в държавния бюджет. Прегледали са разходните потоци и бъдещи плащания на държавните болници към доставчици, които през 2009 година са достигнали разходи в размер над 6,6 милиарда евро, както и начините на финансиране на социално – осигурителните каси през 2010 година.
    Като стъпка във вярната посока, но без конкретни мерки за намаляване на обществените разходи прецени икономическата програма на Папандреу европейският комисар по икономическите и финансовите въпроси Хоакин Алмуния.
    Представителите на гръцкия бизнес са много сдържани в оценките си за икономическите реформи на Папандреу. Според тях в периоди на икономическа криза данъците се понижават, за да се стимулира пазара, а не се увеличават, каквото е намерението на правителството. Като основен недостатък на програмата на Папандреу те посочват и липсата на мерки за стимулиране на икономическия ръст.
    Особено остра е реакцията на банковите среди в Гърция, които отбелязват, че и в момента бонусите на банкерите се облагат с най-високи данъци. Те припомнят, че в частните банки заплатите са относително ниски, което се компенсира с допълнителните възнаграждения. "Това, което ще се случи е, че ще се увеличат заплатите, премии няма да има , а така ще се ликвидират и приходите в държавния бюджет, които в момента постъпват от банковите бонуси", коментират банкерите.
        

Категории: папандреу реакцииИкономика
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus