Голяма операция за евакуирането на гръцки граждани и приема на чужденци, които работят в Либия организират гръцките власти. Три товарни самолети C130 се очаква да пренесат гърците, които работят на петролните платформи в северноафриканската страна.
Самолетите се приземиха на летищата в столицата Триполи, която се намира под контрола на правителствените сили и в главния град на югозападната провинция Сабха. В мисията участват заместник-министърът на външните работи Димитрис Долис, както и високопоставени служители на министерството на отбраната.
В същото време двата пътнически кораби, които бяха акостирали на пристанището в Бенгази пристигнаха на пристанището в град Ираклио на остров Крит. Корабът Hellenic Spirit превози в Гърция 2400 китайци, гърци и граждани на други европейски страни. Вторият кораб Olympic champion пристигна малко по-късно. Китайските граждани, които пристигнаха с него са настанени в хотели в Ираклио. Бенгази се намира под контрола на протестиращите срещу режима на Кадафи и гръцката военна фрегата Псара патрулираше операцията по безопасния превоз на евакуираните граждани.
В Триполи се намират повече от 100 гърци, които работят в Либия, а в Сабха са повече от 40. Според заместник-министъра на външните работи гръцкото правителство е било изправено пред много трудности относно осигуряването на разрешение за самолетните полети.
„Гърците са около 300. Опитваме се да установим контакт с колкото се може повече от тях, доколкото условията ни го позволяват. Опитваме се да проседираме при много трудни условия, затова заминавам и аз” каза Димитрис Долис преди да излети за Триполи.
Според изявленията на говорителя на министерството на външните работи Димитрис Делавекурас Гърция действа като междинен център за чуждите граждани, които напускат Либия. В сътрудничество с китайските власти страната пое задачата да евакуира около 15000 китайци, които се намират там. От снощи е в действие и европейският механизъм за защита, което повишава възможностите за евакуация на чуждите граждани от джамахирията.
До утре в Крит се очаква да пристигнат около 15000 души. Местните власти в Ираклио организират акция за техния прием. От министерството на вътрешните работи съобщиха, че Гражданска защита, берговата охрана, полицията и екипите за спешна медицинска помощ се намират в пълна готовност.
И ако в момента грижата на европейските страни е да успеят да евакуират всички свои граждани от Либия, където се предполага, че убитите на протестите срещу режима на Кадафи са поне хиляда, то много скоро те ще се сблъскат с една огормна имигрантска вълна от арабските страни в северна Африка.
В интервю за БТА еврокомисарят по международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи Кристалина Георгиева заяви, че „в следващите дни ще видим мобилизация, каквато не сме виждали в Европейския съюз”. Еврокомисарят каза още, че е „изключително важно да бъдем готови за най-сериозните сценарии по отношение на възможния брой на бежанците”.
Вниманието на Европа е насочено към страните, които са най-близо до Либия за приемане на бежанци. Според Кристалина Георгиева компетентните европейски органи оказват съдействие на Италия, Малта, Кипър и Турция да организират приемни пунктове. Тя допълни, че Европа мисли в краткосрочен план за приютяването и осигуряването на храна, както и за възможността бежанците да не се превърнат във фактор за нестабилност в приемащите ги страни.
Гръцкото правителство също е загрижено относно възможността да се сблъска с огромната имигрантска вълна, която се очаква да породят събитията в страните от северна Африка. „