Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Гърция настоява за европейски план "Маршал" за северна Африка

11 Април 2011 / 17:04:20  GRReporter
1258 прочитания

Мария Спасова

Специален пратеник на GRReporter в Кайро

             120 хиляди гърци, над 200 гръцки предприятия, православната патриаршия в Александрия и географската близост са достатъчни причини за гръцкия интерес към стабилността на Египет. “Реформите няма да станат на автопилот, преходът към демокрация ще е труден, но Гърция ви подкрепя и ще ви предлага помощта си винаги, когато тя е необходима”. Това беше основното послание, което външният министър Димитрис Друцас донесе в египетската столица по време на еднодневното си посещение.

            Само няколко седмици след горещите събития на площад Тахрир Кайро изглежда привидно спокоен, но служителите в гръцкото посолство, както и местни журналисти, които срещаме признават, че все още се страхуват да се движат спокойно по улиците. Дори и днес военни части и танкове могат да се видят на много места в египетската столица. Както и ставаме свидетели на улични демонстрации - гражданите се наслаждават на някои от току що придобитите си свободи.

            Пред двореца на министър-председателя Есам Шараф се е събрала малка група жени, които шумно протестират срещу забраната на забрадките във Франция и скандират: “Президенте, къде си?”. От срещата на първия гръцки дипломат с ръководителя на временното египетско правителство не излиза много информация. Кортежът отпътува за Министерството на външните работи, където Димитрис Друцас се среща с египетския си колега д-р Набил ал Араби. “Новото лице на египетско-гръцките отношения”, така Друцас определя разговорите и подчертава, че за Атина Кайро е стратегически партньор и Гърция твърдо вярва в политическата мъдрост на египетските граждани.

            “Думата помощ е неточна. Ние искаме да инвестираме в стабилността и сигурността на Египет, защото това е инвестиция в стабилността и сигурността на Европейския съюз”, заяви Дмитрис Друцас. Д-р ал Араби подчерта активната работа на Гърция за изработването на европейски план Маршал за Египет и останалите страни от северна Африка. Залата, в която се провежда пресконференцията е претъпкана. Само преди ден в нея е бил и турският президент Абдулах Гюл и местните журналисти на шега питат дали Египет не е поел посредническа роля в трудните гръцко-турски отношения.

            Предстоящата международна конференция за Либия, която ще се проведе в Кайро на 14 април е поводът да посетим централата на Арабската лига. Тя се намира на няколко минути от размирния площад Тахрир, точно срещу Националния археологически музей, който от няколко дни отново е затворен. Пътуваме през шпалир от танкове и военни - истинска военна зона.

Генералният секретар на организацията Амр Муса е един от кандидатите за президент на страната при следващите избори и с поред наблюдателите е с много големи шансове да ги спечели. А организацията, която ръководи е един от най-активните в търсенето на политическо решение за конфликта в Либия.

            Амр Муса подчертава, че конференцията на 14 април ще е за хуманитарния аспект на конфликта в Либия и ще е на ниво организации, а не правителства. А Димитрис Друцас отново повтаря позицията на Гърция, че либийският народ сам трябва да реши в каква посока ще поеме страната, но нейната цялост и суверинитет трябва да бъдат гарантирани от международната общност. И двамата дипломати се обявиха за незабавно примирие и спиране на насилието над цивилното население.  Седмицата в дипломатически план е изцяло посветена на Либия. Във вторник в Люксембург заседават министрите на външните работи на Европейския съюз. В сряда в Доха се среща контактната група за Либия, а в четвъртък паралелно на конференцията в Кайро в Берлин заседават министрите на външните работи на НАТО. 

Гръцки дипломатически източници смятат, че ако тази седмица след толкова напрегнати дипломатически совалки не бъде намерено решение за Джамахирията, това би означавало, че международната общност просто не е в състояние да предложи решение там. Същите източници изразяват опасението, че ако това се случи, арабският свят ще изчерпа в голяма степен доверието си към Запада.

А следите от западни посетители по улиците на Кайро са почти незабележими. Местният туризъм отбелязва катастрофален спад след събитията на площад Тахрир. Някога оживените луксозни хотели "Шератън", "Новотел" и "4 сезона" по брега на река Нил са някак си неуместно празни.

 

Категории: Политика Египет реформи криза Гърция площад Тахрир Димитрис Друцас Либия дипломация
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus