Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Гърция отърва кожата с частичен фалит

22 Юли 2011 / 16:07:01  GRReporter
1278 прочитания

Гърция отърва кожата и преструктурирането на част от външния дълг не предизвика кредитно събитие, съобщиха от Международната асоциация за суапове и деривативи (ISDA). Според правилата, по които действат международните финансови пазари и агенциите за кредитен рейтинг, за да се стигне до нивото на „фалит” страната трябва да промени условията на изплащане на дълга на всички притежатели на гръцки държавни облигации.

 Това не е случаят на Гърция, която включи доброволно и частично частните инвеститори. Поради пожелателния характер на договорката пазарът на застраховките по външното кредитиране на страната остава деактивиран.

„Очевидно е, че това е една доброволна размяна и не виждам, защо трябва да предизвиква кредитно събитие. В него няма нищо, което да задължава участието на всички инвеститори във външния дълг”, заяви Дейвид Грийн, който е главен съветник към Международната асоциация за суапове и деривативи (ISDA), цитиран от Ройтерс. Програмата за участие на частния сектор във втория гръцкия спасителен пакет разчита на доброволното участие на банките в обмена на съществуващите гръцките държавни облигации с нови книжа, които дават комбинация от четири нови инструменти.

Институтът за международни финанси (IIF) заяви, че обменът на облигации ще помогне за намаляване на гръцкия външен дълг с 13,5 милиарда евро и в процеса се очаква да бъдат привлечени 90 на сто от местните и чуждестранни притежатели на гръцки облигации. Те ще понесат около 21% загуба от вложените инвестиции в гръцкото кредитиране, а срокът за изплащането на новите бонове ще бъде увеличен до 30 години. Според някои наблюдатели този сценарий е за предпочитане пред алтернативата да не си получат никога парите.

Въпреки мекото приземяване от срещата на върха, решенията взети на нея не могат да не доведат до някакви последици. Първи наддадоха глас финансовите анализатори от агенцията за кредитен рейтинг Фич, които заявиха, че сега ще последва намаляване на кредитния рейтинг на Гърция до нивото „RD-частичен фалит” (restricted default). Днес Гърция все още е с кредитна оценка ССС, която в определението на Фич за значението на кредитния рейтинг означава „Фалитът е реална възможност”.

Перспективите за понижаването на оценката с три нива до RD се определят като реални, защото частичният фалит се характеризира като селективно неплащане на определена част от дълга или отделна валута на дълга. Точно както в гръцкия случай. От Фич оценяват, че разширяването на дейността и влиянието на Европейския фонд за финансова стабилност (EFSF) е важна стъпка за укрепването на икономическото състояние на страните от еврозоната. Той разполага в момента с 440 милиарда евро, които ще се използват не само в случая на Гърция, но и в този на други европейски страни в несполука.

В същото време вторият спасителен пакет предизвика смесени чувства в международната общественост. Германското издание на Файненшъл Таймс определи решаването на гръцката дългова криза като преминаване от интензивното отделение към реанимация. Финансовият министър на Гърция Евангелос Венизелос, който бе очевидно ентусиазиран от развитията заяви, че след приемането на решението за помощта, идва стриктното изпълнение на Средносрочната оздравителна програма. Обещание, което гали ушите на инвеститорите, но гаранции няма. Особено ако се позовем на досегашния опит на Гърция в „спазването” на правилата по Меморандум 1. Черната дупка в приходите в бюджета продължава да расте, а дефицитът по текущата сметка докосва два милиарда евро.  

От германското списание Шпигел се опасяват, че еврозоната ще се превърне в един постоянен фонд за прехвърляне на капитали от силно икономическите страни към по-слабите им събратя от европейската периферия, а индустриалците в Гърция алармират правителството, че това е последния шанс на страната, за да се предотврати пълния финансов крах.

„Това е последният шанс да променим курса на Гърция”, коментира председателят на Атинската търговско-индустриална камара Костатинос Михалос. Той подчерта, че незабавно трябва да се внесат корекции в данъчната система, които да я направят по-справедлива и по-ефективна. Приватизационният план трябва да се активира и правителството да сложи веднъж завинаги край на стимулите на нелоялната конкуренция. В противен случай ще последва нов провал, познат вече от първия Меморандум, но без възможност за корективни действия.

Категории: ИкономикаПазари частичен фалит Гърция криза Фич
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus