Снимка - вестник Катимерини
Освен надзорна икономическа тройка, която всеки три месеца ревизира състоянието на местната икономика Гърция се сдоби и с надзорна шенгенска група. Европейската комисия не е доволна от начина, по който страната изпълнява задълженията си по Шенгенското споразумение. Експертите ще пристигнат в края на месец май и веднага ще се заловят за работа. В центъра на вниманието им ще са провинциалните летища, но и липсата на координация на службите, въвлечени в охраната на външните граници на Европейския съюз. Добре информирани източници, цитирани от всекидневника Катимерини твърдят, че не е изключено да се възобновят паспортните проверки за гръцки граждани, които пътуват до останалите страни от Шенген.
“За Гърция свободното движение на хора вътре в шенгенското пространство трябва да се запази, защото е основна ценност на Европейския съюз”, заяви в отговор министърът за защита на гражданите Христос Папуцис.
Официална Атина бе неприятно изненадана от предложението на френския президент Никола Саркози и на италианския премиер Силвио Берлускони за преразглеждане на Шенгенското споразумение. В същото време Гърция се надява, че евентуалното преразглеждане на споразумението може да доведе до промяна на политиката към незаконните емигранти.
“Гърция смята, че нелегалните емигранти трябва да се разпределят между страните-членки съобразно географски и демографски критерии. Поради географското си положение Гърция трябва да изпълнява несъразмерно по-големи задължения по охраната на външните граници на Европейския съюз”, допълни още Христос Папуцис. Той определи като характерна за периода преди създаването на Европейския съюз сегашната практика незаконните емигранти да се задържат в страната, в която първи са влезли и настоя тяхната тежест да се разпредели между всички страни-членки.
От своя страна председателят на Еврокомисията Жозе Мануел Барозо даде да де разбере, че не изключва известно разширяване на правомощията на държавите с цел по-ефективната борба с нелегалната емиграция.