Снимка: Нафтемборики
Развитието на туризма и алтернативните източници на енергия, както преработката сурвини и усъвършенстването на хранителната индустрия са част от силните сектори на гръцката икономика за развитието, на които помощната група (task force) свикана от председателя на Европейската комисия Жозе Еманоел Барозо ще окаже техническа помощ в Гърция. Лидерът на помощната мисия от Европейската комисия Хорст Райхенбах добави специално за GRReporter, че групата ще обърне внимание и на някои не дотолкова добре развити до момента сектори, които са включени в доклада на McKinsey & Co за възможностите за икономическо развитие на Гърция и са определени като „изгряващите звезди”.
Европейският отряд със специална задача е в средата на първото си посещение в Гърция, което по техните думи за сега е изключително позитивно. Райхенбах и неговата група са се срещнали с всички гръцки министри, за да обсъдят въвеждането на нужните промени, така че гръцката икономика да заработи със здравословен ритъм. Много от политиките, които трябва да се приложат на практика са записани в Средносрочния оздравителен план. Други са записани само като нужни реформи, но трябва да се подкрепят от подходящата нормативна рамка. Тя за сега не съществува и европейците се очаква да предадат на гръцките технократи полезния опит от подобни реформи в други страни.
След гласуването на средносрочната оздравителна програма и планът за прилагането й в края на юни тази година, явно гръцкият премиер Георгиос Папандреу осъзнал, че неговото правителство няма нито човешкия потенциал, нито политическата сила да се справи само с нажежената обстановка. Като един от малкото му логични ходове напоследък, Папандреу решава да се обърне за техническа помощ към Европейската комисия, която изпраща специалистите си в Гърция. Техните доклади ще излизат на всеки три месеца и ще са абсолютно независими от докладите за развитието на реформите на надзорната тройка от Международния валутен фонд, Европейската централна банка и Европейската комисия.
Райхенбах заяви, че основната му цел е да се помогне за динамичното възстановяване на гръцката икономика и заетостта и подчерта, че има много какво да се направи за развитието на инфраструктурата в страната. Това е сектор, който ще отвори много работни места и ще допринесе в голяма степен за привличането на нови капитали и инвестиции, които ще влеят жива сила в икономиката. Проблемът с инфраструктурните проекти обаче се крие в липсата на финансиране. Като бивш заместник-председател на Европейската банка за възстановяване и развитие (ΕΒRD) Райхенбах подчерта, че Гърция не може да се възползва от програмите, които са били прилагани в бившите комунистически страни, но ще се потърсят алтернативни източници на финансиране, така че да завърти колелото на развитието.
Секторите, които се смятат за необработените диаманти на гръцката икономика са фармацевтиката, развитието на аквакултури, лечебния туризъм, грижа за хората от трета възраст и хронично болни, създаване на логистични центрове с търговска цел и управление на отпадъците. Разработването на държавни политики за създаването на нови бизнес възможности в тези области ще е също част от работата на помощната група от Брюксел, а Райхенбах подчерта, че въпреки очевидните затруднения инвеститорите държат отворени очите си за нови възможности и много от тях могат днес да се срещнат в Гърция. Той обеща, че през следващото си посещение в средата на октомври 2011, помощната група ще има по-детайлен план за действие, която да се представи пред обществеността.