Който познава добре икономическата ситуация в Гърция и неотдавнашната икономическа история на България е наясно. Решението за проблемите с публичните финанси на Гърция се нарича валутен борд. В България сме го изпитали и знаем какво означава. Шокова терапия. Без илюзии в икономиката. В началото е трудно, но след първите 3-4 години знаеш, че в икономиката нищо по-лошо не може да се случи. Разбереш ли го това, вече си survivor.
Е, общо взето в този дух звучи и интервюто на директора на Европейската централна банка Жан-Клод Трише. Може ли една държав –членка на Евросъюза да потърси финансова помощ от Международния валутен фонд, той отговори: “Не смятам, че това е нито възможно, нито логично. Това не значи, че една страна–членка не може да направи еднин обстоен мониторинг на всички обществени институции. Същата процедура би била приложена и ако Международният валутен фонд би отпуснал средства.”
Жан Клод Трише отправи остра критика пo отношение на дотоверността на статистическите данни в инетрвю за телевизия ΑNT1. Трише подчерта, че гръцката икономика се нуждаe спешно от ефективен план за излизане от финансовата криза и той може да бъде изграден единствено на основата на достоверни и благонадеждни данни за настоящето й състояние. “Невъзможно е да разполагаме с данни, на които не можем да се опрем. Това носи голяма опасност както за спазването на Договора за стабилност, така и за ефективното упражняване на взаимен контрол между държавите – членки на EUROGROUP (Съвета на министрите в еврозоната)”, поясни директорът на цетралната евробанка.
По отношение на реформите в Националния статистически институт на Гръция, от Брюксел смятат, че е крайно наложително отделянето на статистиката от контрола на Министреството на финансите. Европейската комисия е категорична, че единственият начин да се възвърне доверието в достоверността на финансовите показатели, е “да се създаде една напълно независима статистическа институция”.
За неестествено високия държавен дефицит, който до края на текущата година се очаква да достигне до 12,7% от БВП, Жан Клод Трише каза, че: “Ако числата ви са реални и данните показват наистина такъв драматичен спад в икономиката, а както изглежда те са, неизбежно ще се прибегне до създаването на един извънреден план за възвръщане на икономическата стабилност на страната. В настоящето състояние, не можем да направим нищо както за намаляването на държавния дефицит, така и за спирането на увеличаването на цените на местния пазар. Държавата постепенно ще изгуби конкурентноспособността си.”