Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Гърция прави опит да интегрира имигрантите

07 Януари 2010 / 14:01:11  GRReporter
1470 прочитания

Страната е на предпоследно място в Европа според Индекса за интеграция. Подписка подкрепя правото на имигрантите да получат гражданство и да гласуват на изборите, след като остри ксенофобски коментари се появиха на интернет сайта, където е качен новия проектозакон на гръцкото правителство.

В същото време във Facebook защитниците на правата на имигрантите започнаха кампания „Грък ставаш, а не се раждаш”. Гърция заема последните места в листата на европейските страни по отношение на правата, които имат имигрантите в страната. Опитът на правителството да осъвремени законодателството срещна остра реакция от крайната десница.

„Промените, които планира правителството за получаването на гражданство от имигрантите и право на вот на изборите са на едно средно ниво в сравнение със законите, които важат в останалите европейски страни” се казва в текста, който подписват преподавателите Милтос Павлу и проф. Анна Триандафилиду. Текстът цели да събере подписи на гражданите, които желаят да се включат в диалога за идващата реформа с положителен заряд, след като проектозаконът беше бомбардиран от ксенофобски коментари.

„Струва си да си представим едно ново гръцко общество” се казва в заглавието на текста, който отбелязва, че точно защото никое от предишните правителства не се е занимало навреме с въпросите свързани с имигрантите и с кодекса за получаване на поданство, в момента Гърция се намира на последно място сред европейските страни по отношение на съответните реформи.

Това показват данните от индекса за интеграция на европейската организация ΜΙΡΕΧ, според който Гърция е на предпоследно място от 28 държави в Европа по отношение на достъп до поданство като получава според индекса 25 точки от общо 100. Най-зле стоят нещата в Австрия. На трето място пак откъм края е и по отношение на политическото участие на имигрантите като успява да събере едва 14 точки. След Гърция се намират единствено Литва и Латвия, а Австрия се изкачва на 17-а позиция с 32 точки!

Най-добре живеят емигрантите в Швеция, която заема стабилно първата позиция, защото успява да интегрира новите си граждани най-успешно в обществения и политически живот, те получават разрешителни за дългосрочен престой и право на работа, участват в политически живот на страната като гласуват и им се дава поданство. Също на едно от първите места е и Португалия, най-вече след реформите през 2006 г.

Тези индекси показват, че Гърция не се справя добре с политиката си за интеграция на имигрантите и с установяването на правата им. Според двамата преподаватели г-н Павлу и г-жа Триандафилиду няма да се случи нищо невероятно, след като се гласува новия законопроект - просто Гърция ще приложи наредби за получаването на поданство близки до тази на страните от ЕС.

„След като води дълги години ксенофобична политика спрямо имигрантите, Гърция е сред малцинството от страни в ЕС, които пречат на участието на всички имигранти в обществения живот. В половината от европейските страни имигрантите гласуват, а в 18% от тях могат да бъдат избирани по време на местните избори” се казва в текста на подписката.

Проблемът в страната се намира в това, че нейната политика не позволява демократичното участие на имигрантите, а те служат единствено за производството на блага. В текста, който беше разпространен за подписване от заинтересованите граждани, се споменават и някои уточнения във връзка с получаването на поданство и се искането да бъде дадено правото на имигрантите с дългосрочно разрешителни за престой да получат правото да бъдат избирани на местните избори.

 

 

Категории: АктуалноОбществоПолитикаимигранти
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus