Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Гърция се надява да събере приходи от приватизация за 15 милиарда евро до 2013

24 Февруари 2011 / 19:02:20  GRReporter
1172 прочитания

Приходи от приватизация на стойност 15 милиарда евро очаква правителството в периода 2011-2013 година. Това съобщи финансовият министър Георгиос Папаконстантину, който представи пред журналисти основните точки на актуализирания Меморандум за оздравяване на местната икономика. Няма как да не отбележим, че сметката на социалистическото правителство пак не излиза вярна, като се вземе предвид последното изказване на надзорната тройка, която оповести приходи от приватизации цели 50 милиарда евро до 2015.

В тази връзка Папаконстантину каза с лека нервност: „Не трябваше тройката да се позовава на плана за 50 милиарда евро от приватизации”. Планът за тях все още не е ратифициран и няма конкретно правителствено решение за неговото изпълнение. За момента тече процедура по описване на държавната собственост, като първият списък ще бъде представен до края на март 2011, а вторият до края на годината. Според Меморандума Гърция е обвързана да приватизира собственост за 15 милиарда евро и финансовият министър се обвърза с обещанието, че целта ще бъде изпълнена. До 2015 пък ще бъдат усвоени 50-те милиарда евро от приватизация, за които говори тройката, но не се даде повече информация кои публични предприятия и имоти ще влезнат в тази програма.

Финансовият министър остави да се разбере, че пресконференциите на тройната мисия на Международния валутен фонд, Европейската централна банка и Европейската комисия не са правилен начин на комуникация с обществеността и ясно изрази недоволството си от „изтеклата” информация. Петдесетте милиарда евро приходи от приватизация могат да се разглеждат като правителствена цел извън контекста на Меморандума за финансова помощ и Папаконстантину не пожела да я обсъжда преди да излезе официално решение по въпроса.

Георгиос Папконстантину подчерта, че докладът на надзорната тройка оценява положително усилията на правителството да приложи програмата за фискална консолидация и очакванията са, че няма да има проблем с изплащането на четвъртия транш от финансовата помощ на МВФ и европейските страни. През март 2011 Гърция трябва да получи 15 милиарда евро, като 10,9 милиарда евро ще дойдат от страните от еврозоната, а 4,1 милиарда евро от Международния валутен фонд.

Независимо от това целите на правителството са да се вземат допълнителни мерки освен включените в Меморандума, така че в края на 2013 година дефицитът да падне под 3% от БВП. Мерките за фискална консолидация и резултатите от структурните реформи трябва да намалят дефицита в следващите три години с около 20 милиарда евро или 8% от БВП. Правителството трябва да гарантира намаляването на дефицита в срок и затова се подсигурява с допълнителни мерки, които според първоначалните изчисления надвишават изпълнението на поставените цели.

„Лихвите по външният дълг се увеличават и в следващите години ще са на по-високи нива от досегашните. За да се задържи бюджетния дефицит стабилен и да не се увеличи отново, трябва да се вземат предварителни мерки. Има една поредица от други бюджетни разходи, които със сигурност ще се увеличат в следващия период и намаляването на дефицита изисква по-голяма гама от мерки в процеса на фискална консолидация”, обясни министъра.

В областта на банковия сектор Георгиос Папаконстантину заяви, че правителството ще осигури още 30 милиона евро държавни гаранции за финансирането на банките от Европейската централна банка. Постоянното наливане на средства в банковия сектор обаче не среща нужното разбиране в обществения сектор. На въпрос на журналист „До кога ще давате гаранции на гръцките банки, за да се финансират, при положение, че те самите не пуска пари на местния пазар?”, Папаконстантину обясни, че банките нямат достъп до свободно финансиране поради икономическата криза в страната. Затова държавата е задължена да подпомогне този сектор. Той подчерта, че за да устоят на натиска на кризата, банките трябва да прегрупират силите си и сливанията между различните финансови организации са препоръчителни. До средата на годината трябва да представят средносрочен план за действие пред централната банка на Гърция, който се очаква да съдържа намалени оперативни разходи и по-ниски разходи за заплати.

 

Към GRR Hot 15
grr hot 15
Категории: ИкономикаПазари дефицит Гърция приватизация банков сектор финансова помощ
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus