Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Гърция ще изиска военни компенсации от Германия в Хага

13 Януари 2011 / 12:01:55  GRReporter
1808 прочитания

 

Два дни преди изтичането на регламентирания срок гръцкото правителство реши да подаде иск в Международния Трибунал в Хага за компенсациите на семействата на 228-те жертви на нацисткото насилие в село Дистомо. 53 от тях са били деца. Решението бе обявено от гръцкия премиер на заседание на министерския съвет.

Георгиос Папандреу подчерта сериозността, значимостта и особения символизъм на искането и заяви в речта си пред министрите, че правителството му е трябвало да вземе под внимание „очевидните морални, правни и политически ракурси, както и важни въпроси от първостепенно национално значение и общите национални интереси, особено в този кризисен за Гърция период”. Искът е бил подготвен от Министерството на външните работи, с тясното сътрудничество на Министерството на правосъдието, прозрачността и правата на човека.

„Очевидно е, че всички наши действия са водени единствено и само от дълга към националните интереси. С действията си целим да почетем на практика паметта на хората, които са се жертвали за родината”, каза още гръцкият премиер.

С намесата си гръцката държава става последната страна по делото, в което международният съд ще бъде призован да се произнесе за или против приложимостта на клаузата за екстериториалност в случая на Дистомо. На 14 януари, т.е. утре изтича срокът за внасянето на всички документи и писмени претенции на страните. След края на този срок трибуналът ще трябва да реши кога ще бъде обсъден случаят.

Делото в Хага бе започнато от Германия, която подаде иск срещу Италия в международния трибунал. Той решава въпроси, свързани с прилагането на международни споразумения, както правилното или не тълкуване на международното право. Върховният съд в Рим се произнесе позитивно за 218-те жертви на клането в Дистомо, като им предостави правото да предявяват в Италия претенциите си за обезщетение от Германия. За тази цел те биха могли да конфискуват имущество на германската държава, което се намира в Италия.

В отговор на решението на италианския върховен съд „през 2008 Германия подаде иск в Международния Трибунал в Хага, с който желае да бъде изяснено дали и доколко привилегията за екстериториалност не се прилага в случаите, когато чужди войски са извършили престъпления срещу човечеството в една друга страна. Със същия иск Германия цели да бъде разгледан и фактът, че решението на съда в Рим може да бъде изпълнено в Италия и да бъдат изплатени обезщетения на роднините на жертвите от Дистомо чрез конфискация на германски активи в страната” ,обясни адвокатката Кели Стамули, която се занимава от години с компенсациите на хората от Дистомо.

Роднините на жертвите, които са били убити през 1944 от нацистки войници в Дистомо търсят морални и парични компенсации и имат в ръцете си позитивно за тях решение и на гръцкия върховен съд от 2000 година. То дава „зелена светлина” за конфискация на немска собственост, която се намира на гръцка територия. Според закон от времето на дикратурата на Йоанис Метаксас (1936) обаче, за изпълнението на решението се изисква подписът на съответния министър на провосъдието, който така и не е бил поставен от тогава. Според жителите на Дистомо тази пасивна позиция се дължи на политически съображения. Затова те са се обърнали към италианското правосъдие.

На въпрос, поставен в гръцкия парламент преди месец министърът на правосъдието Харис Кастанидис отговори, че Гърция ще се намеси в съдебното дело в Хага само при условие, че по време на разглеждането на случая няма да възникнат правни или процедурни пречки, които биха предизвикали отхвърлянето на жалбата от самото начало.

Според адвокатката Кели Стамули „за пръв път гръцкото правителство заема някаква позиция по въпроса. Всички правителства след 1995, когато тогавашния областен управител на областта Виотия Янис Стамулис подаде първия иск бяха отрицателно настроени. Това отрицателно отношение бе особено силно относно изпълнението на решението на върховния съд през 2000, когато министърът на правосъдието трябваше просто да постави своя подпис, вместо да подаваме искове в Италия. При опитите за правоприлагане срещу германски активи в Гърция, като Гьоте-институт и някои други имоти на германската държава в Солун, не бе дадено нужното разрешение от правосъдния министър”.

Категории: ПолитикаМеждународен Трибунал в Хагавоенни компенсацииГерманияИталияДистомо
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus