Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Гърция ще изкупи със слънчева енергия 30 милиарда евро от дълга си

08 Октомври 2011 / 13:10:36  GRReporter
2411 прочитания

Възможност за намаляване на държавния дълг до 30 млрд. евро може да предостави осъществяването на амбициозната програма «Helios» за масово използване на слънчевата енергия, ако бъдат преодолени фиксираните демотивиращи фактори за инвестициите, ако бъде осигурено финансиране и бъдат спазени първоначално договорените графици.

Въпросът бе обсъден вчера по време на срещата на министъра на околната среда Георгиос Папаконстантину с вицеканцлера на Германия и министър на икономиката и технологиите Филип Реслер, в рамките на Гръцко-германски бизнес форум, организиран от Федерацията на гръцките индустриалци (СЕВ) и под егидата на министерството на развитието.

Планът на програма «Helios» предвижда изграждането на фотоволтаични съоръжения с общ капацитет до 10 GW, на държавна земя с обща площ 200.000 декара, която ще бъде отдадена под аренда дългосрочно от гръцката държава с осигурени всички необходими лицензи. Стойността на инвестицията е до 20 млрд. евро.

В общото дружество за управление делът на държавата ще достига 30%, а този на частния инвеститор 70%. Ако държавата реши да даде не под наем, а на концесия земята, където ще бъдат изградени фотоволтаичните паркове, тогава делът й може да достигне до 50%.

Инвестицията, която предвижда производство на електрическа енергия от възобновяеми източници, има осигурен благоприятен режим от регламента на общността за следващите 25 години. През този пероид обаче, възвръщаемостта на първоначалната инвестиция може да достигне 100 млрд. евро.

Секюритизацията на част от приходите за държавата през този период може да осигури един процент от порядъка на 20-30 млрд. евро, които могат да се използват за намаляване на държавния дълг.

Окончателните клаузи на договора ще бъдат оформени скоро, до края на 2011, с подписването на  Memorandum of understanding (MOU) с Германия, както и с финализирането на окончателните договори с ЕС.

При представянето на проекта «Helios» в рамките на конгреса министърът на околната среда Георгиос Папаконстантину посочи предимствата му пред Гръцко-германския бизнес форум, в сравнение с подобни инвестиции в Германия, като подчерта, че Гърция има с 50% повече слънчеви дни, а следователно и по-голяма възвръщаемост на инвестицията.

Проектът предвижда производство на електрическа енергия за износ. И именно тук започват проблемите. Министърът на околната среда призна, че мрежата на Националната електрическа компания (DEH) позволява преноса на до 2 GW, което не позволява преноса на допълнителния ток от «Helios». Следователно, освен инфаструктурата с парковете, ще са нужни и нови инвестиции за укрепване на електроразпределителните мрежи.

След срещата си с Филип Реслер гръцкият министър заяви, че е представил на събеседника си инвестиционните възможности, които съществуват в областите, попадащи под юрисдикцията на министерството на околната среда.

По отношение на приватизацията, той посочи намаляването на дела на държавата във всички държавни енергийни дружества. Филип Реслер на свой ред заяви, че съществуват възможности за износ на слънчева енергия в Германия.

Реслер – Хрисохоидис

Множество решения на проблема с липсата на финансиране, както на големите инфраструктурни проекти, така и на малките и средни предприятия, обсъдиха Реслер и министърът на развитието Михалис Хрисохоидис.

Вицеканцлерът на Германия заяви вчера ясно, че от немска страна ще има официална подкрепа по въпроса с финансирането. Той подчерта, че голямата германска Инвестиционна Банка KFW, финансовата институция, помогнала за възстановяването на германската икономика след Втората световна война, ще финансира и германски инвестиции в Гърция.

Едновременно с това, той се ангажира и с предоставянето на ноу-хау, и евентулано на експерти при учредяването на инвестиционната банка, планирано от министерството на развитието.

Министър Хрисохоидис посочи, че в следващите седмици се очаква решение, с което ще бъде разрешено на Гърция да създаде Фонд, с капиталите от преструктурирането на програмите от Националната Стратегическа Референтна Рамка, който ще финансира големите инфраструктурни проекти.

Германският вицеканцлер на свой ред подчерта, че относно положителния изход на въпросите за Гърция, свързани с прилагането на НСРР, той самият вече е имал срещи с компетентните органи на общността и еврокомисарите.

Филип Реслер: Трябва да се реализират големи реформи

Въпреки това германският министър на икономиката не пропусна да отбележи и необходимостта от ускоряване на структурните промени и довършването на институционалната рамка за инвестициите. Също така той подчерта, че целта на Германия е не само осъществяването на инвестиции в областта на енергетиката, инфраструктурата, технологиите и информатиката, но и предоставянето на ноу-хау и подкрепа за цялостното повишаване на конкурентоспособността на гръцката икономика.

Г-н Реслер изрази възхищението си от усилията, които полага в този труден период гръцкият народ и заяви, че е спокоен за следващите обществени реакции.

Избягна обаче да коментира въпроса за капацитета на правителството да довърши промените от програмата за икономическа подкрепа на Гърция.

Шансове

Категории: Гръцко германски бизнес форум вицеканцлер Филип Реслер инвестиции фотоволтаични паркове
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus