Глоба от 15 000 евро на ден ще трябва да плаща Гърция от 1 януари, защото страната не е изпълнила директивата на Европейската комисия за дипломите от частните колежи. Гърция ще се опита да започне сътрудничество с организации от Европа, които удостоверяват частни колежи за следгимназиално образование.
От министерството на образованието заявиха, че няма да променят закона, а ще го подобрят, така че след Нова година всички колежи, които изпълняват условията ще си получат разрешителните, след като техните молби бъдат преразгледани. Министърът на образованието Анна Диамантопулу замина вчера за Брюксел, за да проведе разговори по този въпрос и вероятно през следващата седмица ще съобщи решенията на правителството, които със сигурност ще предизвикат реакциите на академичната общност.
Срокът за Гърция да внедри в законодателството си европейската директива 2005/36 изтече преди две години. Въпросът да бъдат дедни разрешителни на колежите се влачи от 1989 г., а през тези 20 години са се дипломирали около 25 000 души от частни колежи и още толкова се учат в момента.
Докато напрежението около частните колежи се увеличава, Съветът за начално и средно образование внесе своите предложения в министерството да се създадат целодневни училища и да намалее броят на задължително изучаваните предмети. В доклада на съвета, чийто председател е проф. Георгиос Бабиниотис, се предлагат промени на образователната система в Гърция, като се започне от увеличение на годините на задължителното образование на 11, поетапното намаление на задъжително изучаваните предмети в гимназиалния курс като през последните години на средното образование идеята е да се увеличат свободно избираемите предмети, да всички училища да станат целодневни със занимания до 16:00 ч. за всички класове като в следобедните часове учениците ще имат културна програма и ще се подготвят за следващия ден.
Целта на съставителите на новата образователна програма е да се развият способностите на учениците, които са ключови за тяхното творческо мислене, както и да се акцентира върху работата на децата в група и развиването на положително мислене по отношение на ученето през целия живот.
Що се отнася до изпитната система за кандидатстване в Университета, мнението на експертите е, че в момента не може учениците, които завършват гимназия да влизат директно в университет без изпити, въпреки че това е дългосрочната цел. Провеждането на изпитите да бъде възложено на Национален център за оценяване, който ще създаде постоянно възобновяваща се Банка за теми и ще провежда изпити няколко пъти в годината. Материалът върху който ще бъдат изпитвани учениците е необходимо да е по-малък по обем и се предлага да бъдат ограничени и предметите, по които ще се провеждат изпитите за кандидатстване във ВУЗ-ове.