Гърция, Латвия, Ирландия, Испания и Великобритания са петте страни от Европейския съюз, които ще имат най-големи фискални проблеми в резултат на икономическата криза. Тези страни ще трябва да вземат решителни мерки за повишаването на бюджетните приходи и за намаляване на обществените разходи. На другия полюс, с най-малко очаквани проблеми се намират други 7 страни - Чехия, Кипър, Литва, Малта, Холандия, Румъния, Словения и Словакия. Европейската комисия определи Люксембург и Гърция като двете страни, които ще изпитат най-големи финансови трудности поради застаряването на населението.
В доклад, посветен на дългосрочното заздравяване на обществените финанси и възстановяването на икономиката Европейската комисия подчертава, че мерките, които са взели правителствата, за да излязат страните от икономическата криза рязко са влошили обществените финанси и че сега е моментът да се направят решителни реформи за стратегическо оздравяване. Според Комисията тези реформи трябва да бъдат в три посоки - намаляването на бюджетния дефицит и вътрешния дълг, намаляването на безработицата и реформа в социалното осигуряване. "Оздравяването на обществените финанси е най-важният фактор за излизането от икономическата криза", заяви комисарят по икономическата и финансовата политика Хоакин Алмуня.
Комисията подчертава необходимостта от увеличаването на пенсионната възраст съобразено и с увеличаването на средната продължителност на живота. Предвижданията са, че до 2060 година средната продължителност на живота ще нарастне от 82 на 88 години, а в същност пенсионната възраст ще нарастне само от 62 на 63 години.
Конкретно за Гърция Брюксел настоява за спешни реформи за спиране на фискалния хаос, чиято цена достига ...32,5 милиарда евро. Ако не се реформира застрахователния сектор, през 2060 година вътрешният дълг на Гърция ще достигне до фантастичните 884 на сто от БВП. Също Комисията предвижда бюджетен дефицит за тази година от 14,1 на сто от БВП.
Днес в Атина пристигат представители на Европейската комисия, които ще се запознаят с икономиката и застрахователния сектор на страната. Комисията подчертава категорично, че в Гърция намалява работоспособното население, а зависимостта на възрастните от по-младите се увеличава. На практика, това означава миниране на застрахователната система и без спешни промени в пенсионното осигуряване тя може да избухне.